Spółka poinformowała, że ropa ze złóż B8 oraz B3 trafiła do rafinerii po nietypowej operacji przeładunku ropy na pełnym morzu, która została przeprowadzona w drugiej połowie grudnia. Warto podkreślić, że zimowe warunki pogodowe utrudniają zaplanowanie i przeprowadzenie przeładunków ropy z tankowców, na których jest magazynowana w rejonach złóż, na mniejsze zbiornikowce. By operacja STS (Ship to Ship Transfer) mogła zostać zrealizowana bezpiecznie, wysokość fali nie może przekraczać 2 m, a prędkość wiatru 10 m/s. Takie okno pogodowe pojawiło się w połowie grudnia 2015 r., więc można było przystąpić do działania, jednak w dość nietypowy sposób.

Jak podaje Lotos, "w połowie grudnia zbliżał się czas, kiedy tankowiec Apatyth odbierający ropę z uruchomionego 30 września złoża B8 napełni się całkowicie. Pojawiło się także okno pogodowe. Statki odpowiednie do wykonania operacji STS nie były jednak w tym okresie dostępne na rynku. Podjęto więc decyzję o wykorzystaniu do operacji STS Icarusa III odbierającego ropę z Baltic Bety – dopełnieniu go ropą ze złoża z B8, a następnie rozładunku w Naftoporcie.

Operację poprzedziło przygotowanie tankowca Icarus III na przyjęcie ropy z B8. W historii Lotos Petrobaltic była to pierwsza operacja STS, w której tankowiec wiózł ropę z dwóch złóż.

Najpierw zbiornikowiec Icarus III odpłynął od boi cumowniczo-przelewowej PB-1 z ładunkiem ropy ze złoża B3 i skierował się na złoże B8. Operacja zacumowania Icarusa do burty Apatytha oraz przepompowania ropy trwała łącznie nieco ponad 15 godz. W operacji uczestniczyły także: statek ochrony przeciwrozlewowej Kambr z Grupy Miliana i holownik Odys wyczarterowany z Fairplay Towage z Gdyni. Naprowadzały one Icarusa III na właściwą pozycję, a następnie przez cały czas przepompowywania ropy stabilizowały oba tankowce na pozycji.

Warto dodać, że ta operacja STS była nietypowa także dlatego, iż przeładunek ropy odbył się bez zatrzymania produkcji na złożu B8. Apatyth zdawał ropę na Icarusa, a jednocześnie odbierał surowiec wydobyty przez platformę Lotos Petrobaltic.

Po udanej operacji załadunku Icarus III popłynął do Gdańska, gdzie przycumował w Naftoporcie. Jego rozładunek w porcie też był nietypowy, bo po raz pierwszy jednym tankowcem dostarczono Grupie Lotos polską ropę z dwóch bałtyckich złóż" - relacjonuje Grupa Lotos.

Bałtyckie złoża B3 i B8

Lotos Petrobaltic realizuje wydobycie na Morzu Bałtyckim ze złoża B3 oraz B8 i prowadzi projekt zagospodarowania złóż B4/B6. Ponadto prowadzi prace poszukiwawczo - rozpoznawcze w tym rejonie.

Złoże B3 jest zlokalizowane w odległości około 70 km na północ od miejscowości Rozewie. Do 2026 r. Lotos może z niego wydobywać ropę i gaz ziemny. Złoże B8 położone jest około 33 km na wschód od złoża ropy naftowej B3. Wydobywalne zasoby tego złoża wynoszą około 27 mln baryłek ropy oraz 484 mln m3 gazu.