Prezes Gazpromu Aleksiej Miller powiedział, że morski odcinek planowanej drugiej magistrali Gazociągu Północnego będzie się zaczynać w rejonie portu morskiego Ust-Ługa, w obwodzie leningradzkim. W tej lokalizacji ma też powstać zakład Baltic LNG.
Port Ust-Ługa. Fot. Ust-Luga Company
Jak podają agencje prasowe, w środę w Petersburgu doszło do spotkania Millera z gubernatorem obwodu leningradzkiego – Aleksandrem Drozdenką. Szef rosyjskiego koncernu miał potwierdzić, że początek nowego gazociągu znajdzie się w rejonie Ust-Ług, gdzie zbudowany zostanie zakład produkcji gazu skroplonego. Moc przerobowa zakładu Baltic LNG wyniesie 10 mln ton rocznie.
Sprawne funkcjonowanie nowych obiektów ma poprawić rozbudowa systemu przesyłu gazu.
Port Ust-Ługa
Port Ust-Ługa znajduje się w odległości około 110 km na zachód od Petersburga. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych bałtyckich portów. Budowa rozpoczęła się w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. W 2001 r. oddano jego część z terminalem węglowym. Od blisko czterech lat działa tam też terminal naftowy.
Nord Stream 2 – kolejne 55 mld m3 gazu rocznie z Rosji do Niemiec
Nord Stream 2 to projekt kolejnego gazociągu złożonego z dwóch nitek o łącznej przepustowości na poziomie 55 mld m3 gazu rocznie. Transport paliwa, tak jak w przypadku funkcjonującego już Gazociągu Północnego, będzie odbywać się bezpośrednio z Rosji do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych. Porozumienie ws. realizacji projektu na początku września 2015 r. zostało zawarte pomiędzy Gazpromem, niemieckimi spółkami E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskim Royal Dutch Shell, francuskim Engie i austriackim OMV.
Przeciwnicy projektu uważają, że wpłynie on na zwiększenie uzależnienia od Rosji niektórych krajów europejskich, w tym Polski, zaś zwolennicy twierdzą, iż zapewni on bezpieczeństwo dostaw surowca na większą skalę niż obecnie.
Pierwsza nitka Gazociągu Północnego o długości ponad 1220 km działa od listopada 2011 r., a druga została uruchomiona niecały rok później. Ich Łączna przepustowość to 55 mld m3 gazu rocznie. Rozbudowa gazociągu spowoduje podwojenie mocy przesyłowych.
Port morski Ust-Ługa - zdjęcia
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.