W gdańskiej rafinerii Lotosu ruszyły prace ziemne związane z budową głównych instalacji Projektu EFRA. Rozpoczęto wzmacnianie gruntu, zrealizowano też prace związane z wykonaniem fundamentów nowej estakady rurowo-kablowej.
Prace ziemne w gdańskiej rafinerii. Fot. Lotos
W ramach projektu w 7 obszarach realizacyjnych powstanie łącznie 30 obiektów, zarówno przyszłe instalacje, jak i mniejsze, niezbędne dla funkcjonowania całej rafinerii po zakończeniu inwestycji.
Co dzieje się na placu budowy?
Stan zaawansowania prac budowlanych i dokumentacyjnych jest lepszy niż zakładano. Pierwsze prace ruszyły pod koniec 2015 r. Obecnie prowadzone są prace ziemne przy kluczowych dla całego projektu instalacji: kompleksie koksowania (DCU+CNHT) i instalacji produkcji wodoru (HGU).
„Na terenie rafinerii rozpoczęło się tzw. palowanie, czyli odpowiednie umacnianie gruntu pionowymi palami dzięki czemu utrzyma on bezpiecznie przyszłe, ważące setki ton instalacje kompleksu koksowania. Przewidywana liczba żelbetonowych pali, jakie trzeba będzie wykonać na terenie budowy instalacji DCU i HGU, to około 2,5 tys. sztuk o średnicy od 0,4 do 0,8 m i długości do 25 m.
W innych częściach placu budowy Projektu EFRA zakończono prace związane z wykonaniem fundamentów nowej estakady rurowo-kablowej, która połączy nowe instalacje zarówno między sobą, jak i z rafinerią i nowym budynkiem elektroenergetycznym.
Trwają też prace projektowe stalowej konstrukcji estakad oraz budowa samego budynku elektroenergetycznego. Będzie on służył do zasilania i dystrybucji energii elektrycznej oraz do sterowania systemami i urządzeniami instalacji Projektu EFRA. Przygotowywany jest teren pod budowę dwóch zbiorników na półprodukty z instalacji DCU” – podaje inwestor.
Dużym wyzwaniem jest prowadzenie prac tuż obok normalnie funkcjonującej rafinerii. Zgodnie z harmonogramem realizacja inwestycji potrwa do 2018 r.
Polscy specjaliści uczestniczą w budowie
Głównym wykonawcą jest włoska firma KT, ale podwykonawcami zostało kilka polskich przedsiębiorstw, które pracować będą przy pracach związanych z branżą elektryczną, infrastrukturą drogową oraz połączeniami między obiektami.
„Na terenie rafinerii pracuje obecnie ponad stu pracowników z takich polskich firm jak Przembud Gdańsk, P.R.I. Centrum i Lotos Serwis. Wkrótce pracę rozpoczną kolejne polskie spółki: Mostostal Zabrze i Elektromontaż Gdańsk. Prace projektowe z zakresu instalacji pomocniczych oraz powiązania nowej inwestycji z rafinerią wykonuje polski oddział firmy Fluor. W szczycie prac przy Projekcie EFRA (2017 r.) pracować będzie do 2 tys. pracowników pochodzących w przeważającej większości z polskich firm” – podaje Lotos.
Jakie korzyści przyniesie realizacja Projektu EFRA?
Ten projekt daje szereg wymiernych i przekładających się na inne obszary korzyści dla polskiej gospodarki. Nie tylko wzmacnia nas, polską rafinerię, na zmiany koniunktury na światowym rynku ropy. Daje bowiem gwarancję elastycznego i efektywnego przerobu. Wprowadza na rynek dodatkowe ilości wysokiej jakości produktów naftowych. Wreszcie wprowadza do rafinerii nowoczesne, innowacyjne rozwiązania technologiczne i organizacyjne, budując potencjał polskiego przemysłu. Te technologie stanowią dla naszych inżynierów swoistą bazę do dalszych innowacyjnych i racjonalizatorskich rozwiązań, z których korzystać będą inne polskie firmy w ramach planu reindustrializacji – informuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos S.A. Dzięki realizacji Projektu EFRA LOTOS powinien zwiększyć marżę rafineryjną o około 2 USD na baryłkę.
Projekt EFRA – szczegóły inwestycji
Dzięki realizacji wartego 2,3 mld zł projektu w gdańskiej rafinerii możliwe będzie lepsze zagospodarowanie ciężkiej pozostałości, czyli tej frakcji ropy naftowej, z której obecnie powstaje ciężki olej opałowy. Nowe instalacje uzupełnią obecny ciąg technologiczny przerobu ropy naftowej działający w obiekcie i umożliwią zastąpienie produkcji niskomarżowych produktów większą ilością paliw silnikowych.
Gdański zakład stanie się najnowocześniejszą rafinerią w UE.
„Z produkcji wyeliminowany zostanie niskomarżowy i nie ekologiczny ciężki olej opałowy. W jego miejsce Lotos będzie w stanie wyprodukować rocznie nawet 900 tys. ton dodatkowych paliw, głównie oleju napędowego i paliwa lotniczego” – podaje inwestor.
W skład grupy kapitałowej, poza Grupą Lotos, która zarządza rafinerią w Gdańsku, wchodzi 15 spółek ze znakiem Lotos. Grupa zajmuje się m.in. poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem, sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.