W kopalni Ziemowit w Lędzinach ruszyła pilotażowa instalacja, która służy oczyszczaniu promieniotwórczych wód kopalnianych. Jej skuteczność w usuwaniu radu szacowana jest wstępnie na 45%. Opracowali ją naukowcy z naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach i Politechniki Lubelskiej.
Pionierska instalacja wykorzystuje naturalne i syntetyczne zeolity – glinokrzemiany, charakteryzujące się wysoką zdolnością adsorpcji jonów i gazów. Zeolity syntetyczne wytwarzane są na Politechnice Lubelskiej.
Proces oczyszczania oparty jest na adsorpcji izotopów radu przez specjalnie dobrane mieszaniny syntetycznego i naturalnego zeolitu.
Badania z wykorzystaniem pilotażowej instalacji potrwają do końca roku
Badania potrwają do końca roku. W tym czasie naukowcy będą analizować efektywność oczyszczania wód kopalnianych z radu z wykorzystaniem zeolitów. W przyszłości technologia będzie wykorzystywana w kopalniach węgla oraz w innych branżach, w sytuacjach, kiedy wody zawierają naturalne promieniotwórcze pierwiastki, np. w kopalniach miedzi czy górnictwie ropy naftowej.
Podobne instalacje mogą też m.in. posłużyć do oczyszczania wód pitnych z ujęć podziemnych.
Partnerem przemysłowym projektu jest spółka Kopex-ex-coal, a zadanie koordynuje katowicki GIG. Prace realizowane są w ramach Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.