Jak tłumaczy Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu Tauron Polska Energia, to pierwszy z etapów odbudowy pełnych zdolności wydobywczych zakładu górniczego w Brzeszczach. Zgodnie z przyjętym przez zarząd Tauron Polska Energia planem, do końca roku zakład ten zostanie w pełni zintegrowany z Obszarem Wydobycie Grupy Tauron. To pozwoli na wykorzystanie efektów synergii, zwiększenie sprawności funkcjonowania obszaru oraz ograniczanie kosztów.

Około 643 tys. ton węgla z nowo uruchomionej ściany

Właśnie uruchomiona ściana w kopalni w Brzeszczach ma 248 m długości, 768 m wybiegu i do 2,4 m wysokości. Dobowa zdolność wydobywcza szacowana jest na około 4 tys. ton węgla handlowego.

Znajdujący się tam węgiel cechują dobre parametry jakościowe, tj. wysoka wartość opałowa i bardzo niska zawartość siarki (poniżej 0,5%). Szacuje się, że z tej ściany można wydobyć 643 tys. ton.

Pod koniec marca uruchomiono też wydobycie z pokładu 304/2 od ściany nr 735 w należącym do koncernu zakładzie wydobywczym w Jaworznie. Poziom wydobycia to średnio 2600 ton netto na dobę, a postęp miesięczny – około 120 m, tj. 6 m na dobę. 

Tauron Polska Energia S.A. to jeden z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. Kapitał własny szacowany jest na około 16 mld zł. Zatrudnienie w Grupie znajduje około 25 tys. osób. Podstawową działalnością koncernu jest wydobycie węgla, wytwarzanie, dystrybucja oraz sprzedaż energii elektrycznej i cieplnej.