Saudyjski książę Muhammad bin Salman as Saud Arabia zapowiedział utworzenie największego na świecie państwowego funduszu majątkowego, który pozwoli na ograniczenie uzależnienia budżetu od notowań ropy naftowej.
Fot. Saudi Arabian Oil Co.
Muhammad to drugi w kolejności kandydat do tronu w Arabii Saudyjskiej. Odpowiada za politykę naftową państwa. Pełni też funkcję wicepremiera, ministra obrony i szefa rady ds. gospodarki i rozwoju.
Po co tworzyć fundusz majątkowy?
Powołanie funduszu majątkowego jest elementem programu reform, których celem jest dywersyfikacja saudyjskiej gospodarki i uniezależnienie od eksportu ropy.
Dochody budżetowe Arabii Saudyjskiej w 70-80% są zależne od ropy naftowej. 45% PKB opiera się o ten surowiec.
Książę Muhammad podczas wczorajszego wystąpienia przedstawił program określany jako mapa drogowa dla gospodarki tego kraju na kolejne 15 lat.
Środki na utworzenie funduszu mają pochodzić ze sprzedaży 5% akcji koncernu Saudi Aramco – giganta naftowego, największej na świecie firmy pod względem dziennego wydobycia ropy.
Arabia Saudyjska jest największym eksporterem ropy na świecie. W zeszłym roku deficyt budżetowy wzrósł do rekordowego poziomu – 98 mld USD. Konieczne jest zatem ograniczenie wydatków, redukcja wynagrodzeń w sektorze publicznym i obniżenie subwencji socjalnych.
Obecnie największym na świecie państwowym funduszem jest fundusz Norwegii, jednak jego wartość będzie jednak ponad dwukrotnie niższa niż saudyjskiego (wartość norweskiego funduszu to 866 mld USD).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.