Projekt będzie realizowany  w Gilowicach w woj. śląskim, gdzie wcześniej poszukiwania metanu prowadziła australijska firma Dart Energy. PGNiG przejęło wykonane przez nią odwierty i teraz zamierza je rozwinąć, m.in. poprzez budowę infrastruktury rurowej.

Wcześniejsze doświadczenia w zakresie odmetanowania złóż węgla

Partnerem PGNiG w realizacji przedsięwzięcia będzie Państwowy Instytut Geologiczny- Państwowy Instytut Badawczy, który kilka lat temu uczestniczył w pilotażowym projekcie przedeksploatacyjnego odmetanowania złóż węgla w mysłowickiej kopalni Wesoła. Wówczas nie zdecydowano się na budowę rurociągów w wydrążonych otworach.

Przed zabiegiem szczelinowania otrzymaliśmy dopływ metanu z tego otworu w ilości około 250 m3 na dobę, czyli niewiele. Po zabiegu spodziewaliśmy się wielokrotności tej ilości, ale to się nie powiodło. Ważne jednak, że był to poligon, na którym nauczyliśmy się wszystkiego w tym procesie - powiedział Woźniak.

Projekt w Gilowicach

Przedsięwzięcie będzie prowadzone w pokładzie węgla, który nie został udostępniony do eksploatacji przez żadną z czynnych kopalń. Plan robót został już złożony w Ministerstwie Środowiska. Pionowy odwiert sięgnie 1 km w głąb ziemi, wykonany zostanie również odwiert poziomy - planowane jest orurowanie obu otworów.

Szacuje się, że projekt będzie kosztować od 13 do 16 mln zł, w zależności od zakresu prac. Jeśli wyniki będą obiecujące, zostaną wydrążone kolejne otwory.

Szczelinowanie w poszukiwaniu gazu łupkowego

Jak powiedział Woźniak, zabiegi szczelinowania zostaną wkrótce przeprowadzone również na otworach Wysin-2H i Wysin-3H na Pomorzu, gdzie firma prowadzi poszukiwania gazu z łupków. Rozpoczęcie robót zaplanowano na 6 czerwca.

Otwory są położone obok siebie; oceniam, że ten drugi - Wysin-3H - jest bardziej obiecujący. Próbne pompowania będą robione mniej więcej przez miesiąc, około września będziemy znali efekty. Jak mówiłem już wcześniej, od tego zależy, czy będziemy dalej działać w łupkach czy nie. Jeśli się powiedzie - to pewnie tak, jeśli się nie powiedzie - to szczelinowania w łupkach raczej zawieszamy na kołek - powiedział Woźniak.

Podkreślił, że ewentualne wstrzymanie szczelinowania dotyczyłoby jedynie stosowania tej metody w poszukiwaniach gazu z łupków. Dlatego też firma chciałaby testować szczelinowanie w pozyskiwaniu metanu z pokładów węgla kamiennego. Badania w Gilowicach mają służyć temu, by docelowo pozyskiwać metan z pokładów węgla, do wykorzystania w celach energetycznych - podaje PAP.