Wydobycie na poziomie 5 tys. ton na dobę i zasoby węgla szacowane na 400 tys. ton. to podstawowe parametry ściany, którą Tauron uruchomił w Zakładzie Górniczym Brzeszcze.

Ściana zazbrojona została sekcjami obudowy zmechanizowanej pozyskanymi z ZG Sobieski. Uruchomienie ściany to kamień milowy w drodze do odbudowania pełnej zdolności wydobywczej zakładu.
Wzrost efektywności kopalni Brzeszcze
70% zapotrzebowania na paliwo pokryją własne zakłady
Dzięki nabyciu kopalni Brzeszcze oraz późniejszym inwestycjom zakłady wydobywcze Taurona będą mogły pokrywały nawet 70% zapotrzebowania na paliwo jednostek wytwórczych skupionych w holdingu.
Biorąc pod uwagę sytuację rynkową, wyjątkowo niskie ceny węgla kamiennego na rynkach krajowych i w portach ARA, trzeba zaznaczyć, że zakłady wydobywcze Taurona radzą sobie w tej rzeczywistości nie najgorzej. Stawiamy na dostosowanie produkcji naszych sortymentów do oczekiwań odbiorców – dodaje Zdzisław Filip.
Tauron przejął Zakład Górniczy Brzeszcze od Spółki Restrukturyzacji Kopalń z końcem grudnia 2015 r., a już w kwietniu bieżącego roku oddano do użytku pierwszą ścianę wydobywczą. Planowane do wydobycia z niej zasoby węgla wynoszą 643 tys. ton. Jej zdolność produkcyjna szacowana jest na poziomie około 4 tys. ton węgla handlowego na dobę. Pokład charakteryzuje się dobrymi parametrami jakościowymi tj. wysoką wartością opałową oraz bardzo niską zawartością siarki (poniżej 0,5%).
Początki były trudne. Przejmując Brzeszcze, Tauron musiał zwrócić udzieloną wcześniej kopalni przez budżet państwa pomoc publiczną oraz sprawnie przeprowadzić konieczny program inwestycyjny. Nasze analizy wskazują jednak, że mądre inwestycje, które pozwolą na zwiększenie wydobycia do poziomu 1,8 mln ton rocznie, powinny doprowadzić zakład do rentowności – wyjaśnia Marek Wadowski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. finansów.
W holdingu prowadzone są działania, które doprowadzą do włączenia ZG Brzeszcze w struktury Tauron Wydobycie, do którego należą już kopalnia Janina w Libiążu oraz Sobieski w Jaworznie.
Tauron jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, dysponującym kapitałem własnym w wysokości około 16 mld zł oraz zatrudniającym około 25 tys. pracowników. Dostarcza ponad 49 TWh energii elektrycznej rocznie do ponad 5,4 mln klientów końcowych, co sprawia, że jest największym dystrybutorem energii elektrycznej w Polsce.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.