Jak poinformował prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, wraz z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką polecił wznowienie projektu mającego na celu przedłużenie rurociągu z Brodów do Płocka.
Fot. MPR "Sarmatia"
Bardzo poważnie omówiliśmy realizację projektu Odessa-Brody i wydaliśmy polecenie wznowienia tego projektu. Azerbejdżan dostarcza na rynki europejskie bardzo duże ilości swojej ropy i staje się krajem tranzytowym dla państw leżących na wschodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego – powiedział Alijew na spotkaniu z Poroszenką.
Jakie korzyści przyniesie realizacja projektu?
Zdaniem prezydenta Azerbejdżanu wznowienie projektu stworzy dobre możliwości transportowe, łączące Morze Kaspijskie, Czarne i Bałtyk. Podkreślił, że w tym regionie istnieje potencjał dla współpracy, a rola korytarza transportowego jest kluczowa.
Z kolei prezydent Ukrainy podał na swojej stronie na Facebooku, że wznowienie projektu stworzyłoby dla Azerbejdżanu, będącego dostawcą ropy do krajów europejskich, okazję do współpracy z Ukrainą. Zapowiedział też wsparcie dostępu inwestorów z Azerbejdżanu na ukraiński rynek paliw.
Planowane przedłużenie ukraińskiego rurociągu naftowego Odessa-Brody: historia projektu
Jeszcze w 2003 r. Komisja Europejska oceniała, że projekt Euroazjatyckiego Korytarza Transportu Ropy Naftowej Odessa-Brody jest projektem o wadze paneuropejskiej. W 2004 r. powołano Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowe (MPR) "Sarmatia", które miało podjąć prace nad projektem przedłużenia tzw. rewersyjnego rurociągu naftowego Odessa-Brody do Adamowa i Płocka (przesył ropy do Gdańska ropociągiem „Przyjaźń”).
Zgodnie z pierwotnym planem magistrala miała powstać do końca 2015 r., a od 2016 r. umożliwić transport do Polski w ciągu roku do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu. Od 2011 r. ropociąg Odessa–Brody transportuje surowiec z Odessy do Brodów, gdyż Białoruś zakupiła surowiec dla swojej rafinerii w Mozyrzu (wcześniej realizował dostawy z Brodów do Odessy).
W 2013 r. plan budowy rurociągu Brody–Adamowo znalazł się wśród 35 "Projektów wspólnego zainteresowania" (PECI), zatwierdzonych przez Radę Ministrów Wspólnoty Energetycznej. W marcu ub. r. podwyższono kapitał zakładowy spółki MPR "Sarmatia" do kwoty 23 mln 709 tys. 500 zł, czyli o 3 mln 649 tys. 500 zł. Pieniądze mają zostać wykorzystane na realizację zadań związanych z przygotowaniem projektu.
W tym roku szefem MPR "Sarmatia" został prezes PERN Igor Wasilewski. PERN uruchomił niedawno Terminal Naftowy w Gdańsku, który jako hub morski jest przeznaczony do przyjmowania, składowania i spedycji ropy naftowej.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.