Uczeni z Amurskiego Centrum Naukowego stworzyli pilotażowy program i otrzymali pierwsze gramy szlachetnego kruszcu.
Uzyskano pierwsze gramy złota. Fot. AMURNC
Wieloletnie badania prowadzone przez specjalistów z Błagowieszczeńska, dowiodły, że zakładając odpowiednie, dodatkowe filtry w ciepłowni czy kotłowni, odprowadzające dym ze spalonego węgla, da się wyodrębnić metale szlachetne.
Podczas procesu spalania węgla w kotłowniach na filtrach pozostają osady, wśród nich śladowe ilości złota i platyny.
Eksperci z Amurskiego Centrum Naukowego dowiedli, że z każdej tony zużytego podczas spalania węgla da się uzyskać średnio 1 g złota.
Innowacyjne urządzenie odbiera dym i przekazuje go za pośrednictwem dwóch głównych instalacji do dalszego filtrowania. Jeden z filtrów działa jak zwykły filtr w kotłowni, natomiast zamontowano jeszcze drugi, który wyodrębnia z dymu, pochodzącego ze spalonego węgla, metale rzadkie i szlachetne.
Nie jest przypadkiem, że do wdrożenia nowatorskiej technologii wybrano małe, osiedlowe kotłownie regionu Amur. 600 kotłów węglowych miejskich kotłowni spala do 10 t węgla dziennie. Koszty produkcyjne instalowania specjalnych, dodatkowych filtrów są tutaj niewielkie, w przeciwieństwie do dużych obiektów. Nowatorska instalacja ma zostać uruchomiona w jednej z lokalnych kotłowni na początku przyszłego roku.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.