112-kilometrowe połączenie pomiędzy Polską a Ukrainą znajdzie się pomiędzy węzłem Hermanowice i węzłem Bliche Volytsia. Przepustowość rurociągu pozwoli na „zwiększenie możliwości przesyłu gazu ziemnego z Polski na Ukrainę maksymalnie do 5 mld m3 rocznie już od 2020 r., po ukończeniu rozbudowy krajowego systemu przesyłowego w Polsce” – podaje Gaz-System w komunikacie.

Jak podkreśla polski operator, „realizacja projektu znacząco poprawi poziom dywersyfikacji źródeł dostaw gazu dla Ukrainy (dostęp do nowych źródeł gazu, w tym do LNG), zintegrowania rynku gazu w regionie oraz utworzenia korytarza transportowego wspomagającego integrację regionalnego rynku gazu ziemnego oraz wzmocnienie solidarności energetycznej pomiędzy krajami UE i Wspólnoty Energetycznej”.

Interkonektor na wschodzie Polski to istotny element Korytarza Gazowego Północ–Południe. Zgodnie z założeniami korytarz ten umożliwi przesyłanie gazu z gazoportu w Świnoujściu z wykorzystaniem połączeń transgranicznych, spajających systemy państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nadrzędny cel tego projektu to połączenie rynków zachodnich gazowych i globalnego rynku LNG z rynkiem środkowo-europejskim.

Na podstawie zawartej 6 grudnia umowy pomiędzy Polską a Ukrainą operatorzy obu krajów będą współpracować w zakresie prac projektowych i budowlanych. Umożliwi ona też przeprowadzanie procedury Open Season, dzięki której zweryfikowany zostanie rynek m.in. pod kątem komercyjnego uzasadnienia realizacji projektu.