Budowa tłoczni w Strachocinie to inwestycja, która została podzielona na dwa etapy. W pierwszym zbudowany zostanie węzeł rozdzielczo-pomiarowy wraz z gazociągiem. Ma on zostać połączony z istniejącą siecią gazową. Z kolei w ramach drugiego etapu prac przewidziano budowę tłoczni wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Całość inwestycji ma zakończyć się w 2020 r. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach budowy interkonektora gazowego Polska-Słowacja, stanowi kluczowy element tego połączenia.

Nowa tłocznia w Strachocinie będzie pełniła ważną rolę w polskim i międzynarodowym systemie przesyłu gazu. Umożliwi rozprowadzanie błękitnego paliwa w południowo-wschodniej części Polski, a także jego transport na Słowację. Dzięki niej możliwy będzie przesył gazu z Terminalu LNG w Świnoujściu do naszego południowego sąsiada. Zostaną również zabezpieczone dostawy gazu w sytuacjach kryzysowych – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy GAZ-SYSTEM.

Koszt realizacji przedsięwzięcia to około 210 mln zł.

Połączenie gazowe Polska-Słowacja

W skład połączenia gazowego Polska-Słowacja, obok tłoczni po stronie polskiej, wejdzie gazociąg Strachocina-Granica RP. Przypominamy, że ta część inwestycji uzyskała już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Z kolei postronie słowackiej interkonektor tworzyć będzie gazociąg od granicy z Polską do miejscowości Veľké Kapušany wraz ze stacją pomiarową i zmodernizowana tłocznią Veľké Kapušany.

Na budowę interkonektora Polska-Słowacja spółki Gaz-System oraz Eustream otrzymały dofinansowanie w ramach unijnego instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility, CEF). Kwota dofinansowania wynosi około 108 mln EUR.

Przeczytaj również: "Do Szczecina dopłynęły elementy Mostu Cłowego"