2 tys. ton węgla wypłynie z Portu Gliwice
Pierwszy od kilku lat transport rzeczny węgla na trasie Port Gliwice–Wrocław trafi do firmy energetycznej Kogeneracja Wrocław.
Próbny transport - 2 tys. ton węgla - popłynie barkami do Wrocławia przez Kanał Śląski i Odrę (łącznie około 200 km i 27 śluz); najpierw jednak zostanie przewieziony do Portu Gliwice z kopalni Sośnica składami całopociągowymi składającymi się z 40 wagonów specjalnej serii Fas. Przeładunkiem z wagonów na barki zajmie się na zlecenie OT Logistics Śląskie Centrum Logistyki, w którym niedawno gościł minister Gróbarczyk:
Nasz zasadniczy cel to ruszające składy, barki z węglem do elektrociepłowni we Wrocławiu czy w Opolu. Środki, przygotowane aby udrożnić Kanał Gliwicki, nie są zagrożone - zapewniał w trakcie konferencji prasowej.
Barki niedługo ruszą - a jeśli eksperyment się powiedzie, OT Logistics zwiększy transport do 20 tys. ton miesięcznie, do końca 2017 r.
Śląsk potrzebuje rzecznego połączenia śródlądowego z pozostałą częścią kraju. Żegluga śródlądowa to nieodzowny element rozwijającego się transportu intermodalnego i powinna stać się silną trzecią gałęzią transportu obok dróg i kolei – powiedział Andrzej Klimek, Wiceprezes Zarządu oraz Dyrektor Dywizji Żeglugi Śródlądowej OT Logistics. I dodał: Liczymy na powodzenie rządowych planów udrożnienia Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz przywrócenia najważniejszym polskim rzekom ich funkcji transportowej, którą pełniły od średniowiecza, a która zamarła w ostatnich dziesięcioleciach. Transport wodny to najbardziej przyjazna środowisku forma transportu, która będzie wspierać wzrost wymiany towarowej w kraju oraz pozwoli odciążyć transport drogowy.
Jak można przeczytać w komunikacie wydanym przez OT Logistics, transport węgla na trasie Port Gliwice – Wrocław będzie realizowany trzema zestawami barek prowadzonymi przez pchacze typu Tur.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.