Stoimy u progu rewolucyjnej zmiany. Uchwała antysmogowa dla regionu wchodzi w życie 1 września i wierzę, że po Małopolsce i Śląskim tym tropem pójdą kolejne województwa. Zyskaliśmy aprobatę wielu środowisk, te przepisy są rozłożone w czasie i wierzę, że pozwolą nam skutecznie walczyć z tym zjawiskiem. Oczywiście wciąż czekamy na ruch ze strony rządu i decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży paliw niskiej jakości i nieekologicznych kotłów – powiedział marszałek województwa Wojciech Saługa.

Uchwała antysmogowa Śląsk: jakie zmiany?

Uchwała, która wejdzie w życie 1 września br. Obowiązywać będzie na terenie całego województwa.  Nowe przepisy dotyczyć będą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwo stałe.


Zgodnie ze zmianami od 1 września br. w regionie nie będzie można stosować węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy stałej o wilgotności powyżej 20%. Istotnym z punktu widzenia mieszkańców regionu jest fakt, że uchwała nie zakazuje spalania węgla oraz drewna, lecz tylko paliw złej jakości.

Śląsk: jakie parametry muszą spełniać nowe piece?

Od momentu wejścia w życie przepisów zacznie liczyć się czas, który mieszkańcy regionu będą mieli na wymianę starych palenisk – na kotły minimum klasy 5 lub spełniające wymogi projektu.

Harmonogram wymiany pieców i kotłów został rozłożony na 10 lat i wskazuje cztery daty graniczne wymiany kotłów w zależności od długości ich użytkowania. W przypadku kotłów eksploatowanych powyżej 10 lat od daty produkcji trzeba będzie je wymienić na klasę 5 do końca 2021 r. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 r., a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 r. Ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na kotły 3 i 4 klasy była dofinansowywana, graniczną datę ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 wydłuża się do końca roku 2027 – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Czy kolejnym regionem, w którym obowiązywać będą przepisy antysmogowe będzie woj. łódzkie? Przeczytaj więcej na ten temat. [TUTAJ]