Na Morzu Ochockim wydrążono najdłuższy otwór wiertniczy na świecie. Jego całkowita długość, wraz z odcinkiem zrealizowanym horyzontalnie, to 15 tys. m. Sakhalin-I, które go wykonało, jest rekordzistą w tym zakresie – aż 9 na 10 najdłuższych odwiertów naftowych na świecie wykonano na terenie trzech pól naftowych tego konsorcjum.
Wykonano najdłuższy na świecie odwiert naftowy. Fot. lastdjedai / Shutterstock
Odwiert realizowany był z platformy Orlan, która znajduje się na terenie, gdzie głębokość wód wynosi 15 m, w odległości 5 km od brzegu. Produkcja z tego złoża ruszyła w 2005 r. Platforma jest wyposażona w instalacje, które pozwalają jej na wstępne przetworzenie ropy. Następnie surowiec niemal w całości trafia do naziemnego centrum przetwórczego.
To piąty z kolei rekord świata pobity przez konsorcjum w zakresie długości odwiertów naftowych. Wcześniejsze o długościach: 12,4 tys. m (Z-43), 12,7 tys. m (Z-42), 13 tys. m (Z-40) oraz 13,5 tys. m (0-14) w momencie wykonania również były najdłuższymi otworami wiertniczymi na świecie.
Drążenie wykonało konsorcjum Sakhalin-I, które działa na obszarze rosyjskiej wyspy Sachalin oraz na Morzu Ochockim. Konsorcjum obsługuje trzy pola, w obrębie których produkuje ropę i gaz: Chayvo, Odoptu oraz Arkutun-Dagi. Udziały w nim mają: japońska firma Sakhalin Oil and Gas Development, amerykańska spółka Exxon Mobil, indyjskie ONGC Videsh Ltd, oraz rosyjskie Sakhalinmorneftegas-Shelf i RN-Astra.
Przeczytaj także: Statoil: pierwsza zdalnie sterowana platforma wiertnicza
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.