Termin wykonania tłoczni został w ofercie określony na 19 miesięcy od dnia zawarcia umowy (etap I – budowa węzła rozdzielczo-pomiarowego Strachocina wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie). Budowa samej tłoczni gazu (wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie) miałaby potrwać 31 miesięcy (od dnia zawarcia umowy).

Obiekt zlokalizowany będzie na terenie gminy Sanok (woj. podkarpackie) w miejscowości Strachocina (stąd nazwa tłoczni). Jako istotny element realizacji koncepcji korytarza gazowego Północ-Południe ma wesprzeć działania zmierzające do m.in. zabezpieczenia dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych, pokrycia zapotrzebowania na gaz odbiorców krajowych poprzez ustanowienie nowej drogi transportu z terminalem LNG w Świnoujściu i doprowadzenia gazu do południowo-wschodniej części Polski. Będzie to 16 tłocznia w polskim systemie przesyłowym gazu.

Zakończenie prac planowane jest na 2020 rok.

Przedsięwzięcie spółki Gaz-System zakłada budowę międzysystemowego gazociągu, który stanowić ma połączenie systemów przesyłowych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Słowackiej wraz z infrastrukturą. W skład połączenia gazowego Polska–Słowacja wejdą również gazociągi: po stronie polskiej Strachocina–Granica RP (12 grudnia br. spółka Gaz-System podpisała umowę z konsorcjum firm, którego liderem jest NDI Energy sp. z o.o. na jego budowę), po stronie słowackiej zaś od granicy z Polską do miejscowości Veľké Kapušany wraz ze stacją pomiarową, a także zmodernizowana tłocznia Veľké Kapušany.

Torpol Oil&Gas to spółka zależna polskiego przedsiębiorstwa specjalizującego się w budowie, modernizacji i remontach infrastruktury szynowej. Z kolei IDS BUD jest firmą inżynieryjno-budowlaną odpowiedzialną za wiele realizacji w obszarze infrastruktury drogowej oraz gazownictwa. Gaz-System natomiast odpowiada za przesył gazu ziemnego i zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Przeczytaj także: Jest umowa na budowę gazociągu Strachocina-Pogórska Wola