Wsparcie Unii Europejskiej pochodzi z instrumentu „Łącząc Europę” i zostanie podzielone pomiędzy spółki odpowiedzialne za projekt po obu stronach – Gaz-System w Polsce (otrzyma 52,5 mln EUR) oraz Eustream na Słowacji (55,2 mln EUR). Inwestycja otrzymała najwyższe dofinansowanie wśród projektów, które Komisja Europejska wybrała w konkursie grantowym z 2016 r.

Uzyskane wsparcie finansowe w ramach instrumentu CEF podkreśla ogromne znaczenie gazowego połączenia międzysystemowego Polska-Słowacja w realizacji celów polityki energetycznej Unii Europejskiej – mówił Tomasz Stępień, prezes polskiej spółki.

Polsko-słowacki projekt zakłada budowę gazociągu o długości około 59 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej. Efektem inwestycji będzie dywersyfikacja dostaw gazu w tej części Europy. Budowa gazociągu ma rozpocząć się w II połowie przyszłego roku i potrwać do końca roku 2021. W ramach przedsięwzięcia powstanie także tłocznia gazu Strachocina.


Gaz-System to polska spółka odpowiedzialna za przesył gazu ziemnego. Firma zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce. Odpowiada też za budowę Baltic Pipe – międzysystemowego połączenia paliwowego pomiędzy Danią a Polską.

Przeczytaj także: Kto wybuduje gazociąg Strachocina-Pogórska Wola