Spółka Gaz-System poinformowała, że dla projektu budowy gazociągu relacji Tworóg–Tworzeń otrzymano pozwolenie na budowę. Zgoda została wydana przez wojewodę śląskiego. Tym samym dla inwestycji obejmującej budowę gazociągu Hermanowice–Odolanów uzyskano już komplet decyzji.
Komplet decyzji dla gazociągu Hermanowice–Odolanów. Fot. Gaz-System
Cała inwestycja realizowana będzie na trasie Hermanowice–Strachocina–Pogórska Wola–Tworzeń–Tworóg–Odolanów. Konieczna infrastruktura zostanie zatem zbudowana na terenie sześciu województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Gazociąg Tworzeń–Tworóg
Nowa nitka gazociągu wysokiego ciśnienia zostanie wybudowana wzdłuż istniejących gazociągów, na terenie siedmiu śląskich gmin: Tworóg, Tarnowskie Góry, Miasteczko Śląskie, Ożarowice, Mierzęcice, Siewierz oraz Dąbrowa Górnicza. Rurociąg o średnicy 1000 m osiągnie długość ponad 55 km. Jak podaje Gaz-System, od strony zachodniej zostanie połączony z gazociągiem Tworóg–Kędzierzyn–Koźle, a od wschodniej z gazociągiem Pogórska Wola–Tworzeń.
Gazociąg wpisano do katalogu inwestycji towarzyszących rozbudowie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu. Stanowi element korytarza gazowego Północ–Południe – międzynarodowego projektu, którego celem jest połączenie polskiego terminalu LNG w Świnoujściu z dopiero projektowanym gazociągiem Baltic Pipe oraz z chorwackim terminalem LNG Adria - również istniejącym dopiero w fazie projektu. OD 2013 r. ma status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).
Korzyści płynące z budowy gazociągu
Dzięki tej inwestycji zwiększone zostaną zdolności przesyłowe na terenie Polski; transport gazu będzie bezpieczniejszy i niezawodny. Projekt związany jest też z polityką dywersyfikacji źródeł gazu ziemnego.
Tereny, które obejmie budowa gazociągu, mają stać się atrakcyjniejsze pod kątem budowy nowych zakładów i tworzenia nowych miejsc pracy. Lokalne społeczności zyskają też na podatku od nieruchomości, który będzie odprowadzany przez Gaz-System do budżetów gmin – będzie to 2% wartości odcinka gazociągu zlokalizowanego na terenie danej gminy.
Nie wybrano jeszcze wykonawców robót budowlanych i nadzoru inwestorskiego – postępowania przetargowe trwają.
Realizacja projektu przewidziana jest na lata 2018–2020.
Przeczytaj także: Coraz bliżej budowy gazociągu Polska-Litwa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.