Dzięki rozwojowi programu Geo-Metan zwiększyć ma się krajowe wydobycie gazu ziemnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów wydobycia węgla i poprawie bezpieczeństwa górników pracujących pod ziemią.

W ramach tej inicjatywy rozwinięte i udoskonalone zostaną krajowe technologie poszukiwania i wydobycia metanu z pokładów węgla przed rozpoczęciem eksploatacji górniczej. Możliwe stać się ma przeprowadzanie prac poszukiwawczych i wydobywczych na terenach górniczych, na których planowane jest wydobycie węgla.

Jak wyjaśnił Daniel Ozon, prezes zarządu JSW, metan jest niezwykle niebezpiecznym gazem towarzyszącym pokładom węgla kamiennego. Im więcej gazu ujmiemy i wykorzystamy do produkcji energii elektrycznej, tym większe korzyści odniesie z tego środowisko naturalne dzięki ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do powietrza. 

Metan z pokładów węgla może stać się ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - wtórował mu Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A. Jednocześnie odmetanowanie kopalń znacznie poprawi bezpieczeństwo pracy górników i może przyspieszyć tempo wydobycia węgla. Cieszę się, że wspólnie z innymi polskimi spółkami górniczymi i energetycznymi PGNiG będzie rozwijać technologie pozwalające na pozyskiwanie metanu z pokładów węgla – dodał.

Jak podkreślił Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia, grupa Tauron posiadająca trzy własne kopalnie węgla kamiennego, jest naturalnie zainteresowana rozwijaniem innowacyjnych technologii pozyskiwania metanu z pokładów węgla połączonego z odmetanowaniem kopalń. Rozwijanie i udoskonalanie takich krajowych technologii związanych z górnictwem, wpisuje się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Z kolei prezes zarządu PGG, Tomasz Rogala, zwrócił uwagę na to, że w swoich kopalniach spółka już od lat prowadzi działania służące odmetanowaniu złóż węgla. Obecnie pozyskiwany metan wykorzystywany jest jako źródło energii w instalacjach ciepłowniczych oraz kogeneracyjnych dla skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła w silnikach gazowych - mówił Rogala. PGG w ramach dalszej współpracy zainteresowana jest również wzrostem efektywności odmetanowania poprzez zastosowanie technologii wiercenia otworów kierunkowych, wykonywanych z wyrobisk dołowych nad planowane rejony eksploatacyjne.

PGNiG wraz z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym prowadzi już testowe wydobycie metanu z pokładów węgla w Gilowicach (woj. śląskie). W ciągu niemal roku (od lutego 2017 r.) udało się już uzyskać blisko 900 tys. m³ gazu ziemnego o wysokiej zawartości metanu. To jednak wciąż mało - wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą aż około 170 mld m³.

Przeczytaj także: Jastrzębie-Zdrój: szkoła ogrzewana metanem z JSW