Na podstawie zdjęć sejsmicznych 3D oszacowano, że złoże Przemyśl może być większe aż o 20 mld m3. PGNiG, właściciel złoża, przeprowadzić ma odwierty w celu potwierdzenia tej informacji.

Analiza danych geologicznych, na postawie zdjęcia sejsmicznego 3D i trzech pierwszych odwiertów, pozwala wstępnie oszacować potencjał złoża Przemyśl na prawie 20 mld m3 gazu więcej, niż do tej pory uważaliśmy – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A. – Prowadzimy wiercenia, które mają zweryfikować obliczenia potencjału zasobów.

Do tej pory PGNiG wykonało trzy odwierty do horyzontu VIIIa, wykartowanego z wykorzystaniem badań sejsmicznych 3D. W trakcie prób przypływy gazu sięgały od 100 do 150 m3/min (przypływ absolutny); wyniki odwiertów uznano za pozytywne. Przygotowywanych jest obecnie 20 kolejnych odwiertów w horyzontach VIII–XI.

Wiadomość o tak dużym zasobie surowca jest niespodziewana: złoże Przemyśl uznawane było za złoże w fazie schyłkowej. Wydobyto już z niego ponad 65 mld m3 gazu i spodziewano się, że zostało w nim zaledwie około 7 mld m3, ponieważ taki właśnie zasób udokumentowano wcześniej.

Krajowe zasoby gazu pomogą zapewnić bezpieczeństwo?

Jeżeli testy wydobywcze potwierdzą nasze przypuszczenia, będzie to niezwykle istotne również z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Chociaż PGNiG z powodzeniem dywersyfikuje kierunki importu gazu, uważamy, że własne, krajowe zasoby surowca są najtańszym i najpewniejszym źródłem jego pozyskiwania – zaznaczył Woźniak.

PGNiG bada również budowę geologiczną innych (potencjalnych) obszarów wydobycia, m.in. w rejonach Kramarzówka i Rybotycze-Fredropol, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Przemyśl. Łączny obszar badawczy tych trzech lokalizacji to 1283 km2.

Badania na nieco mniejszą skalę (469 km2) prowadzone są pomiędzy Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi.

Planowane jest też rozpoczęcie wykonywania zdjęć 3D w kolejnej lokalizacji na terenie woj. podkarpackiego (okolice Lubaczowa), na powierzchni około 301 km2.

PGNiG zajmuje się poszukiwaniem i wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej ze złóż, poczynając od przeprowadzenia analiz geologicznych, badań geofizycznych i wierceń, po zagospodarowanie i eksploatację złóż. Prowadzi prace samodzielnie lub we współpracy z partnerami. Realizuje zarówno projekty krajowe, jak i zagraniczne. Oprócz gazu wysokometanowego pozyskuje takie produkty jak skroplony gaz ziemny LNG, gazowy i ciekły hel oraz ciekły azot, a podczas oczyszczania ropy naftowej uzyskuje kondensat ropny, siarkę oraz mieszaninę propan-butan. Wykorzystuje dwa magazyny gazu: PMG Daszewo i PMG Bonikowo.

Przeczytaj także: Jest wykonawca kolejnego odcinka gazociągu Zdzieszowice–Wrocław