Gaz dla firm – jak ustalane są grupy taryfowe gazu?

Taryfy gazu dla klientów biznesowych od sierpnia 2017 r. nie podlegają regulacjom ze strony Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, które zostały zniesione już w październiku ubiegłego roku. Oznacza to, że rynek gazu dla klienta biznesowego został w pełni zliberalizowany. W 2024 r. zniesienie taryf na gaz planowane jest także dla gospodarstw domowych.

Istnieją cztery czynniki, które określają przynależność przedsiębiorstwa do grupy taryfowej gazu. Zaliczamy do nich:

  • rodzaj pobieranego paliwa gazowego (wyróżniamy: gaz wysokometanowy typu E, gaz zaazotowany typu Ls, gaz zaazotowany typu Lw i gaz propan-butan);
  • roczne zużycie gazu (do 110 kWh/h);
  • system rozliczeń (częstotliwość rozliczeń);
  • moc umowna obiektu budowlanego (maksymalna ilość gazu możliwa do odebrania przez godzinę).

Charakterystyka najpopularniejszych grup taryfowych gazu dla firm

Do najpopularniejszej grupy taryfowej zaliczamy taryfę W, która przeznaczona jest dla odbiorców pobierających paliwo gazowe wysokometanowe (typu E). Poza grupą W istnieją także grupy S i Z dla odbiorców pobierających paliwo gazowe zaazotowane i grupy taryfowe B oraz R dla odbiorców pobierających paliwo gazowe typu propan-butan.

Grupy taryfowe gazu dla firm uzależnione są przede wszystkim od rocznej ilości zużywanego paliwa gazowego. Małe przedsiębiorstwa klasyfikowane są do taryfy od W1 do W4, natomiast większe instytucje oraz zakłady przemysłowe korzystają z taryf W5+.

Grupa taryfowa W-1 – do 300 m3 gazu rocznie

Jest to grupa dedykowana najmniejszym odbiorcom, których roczna umowna ilość pobieranej energii nie przekracza 3350 kWh. Grupa taryfowa W-1 przeznaczona jest do jednego odbiornika gazu i dzieli się na podgrupy: W-1.1, W-1.2 i W-1.12T.

Grupa W-1.1 charakteryzowana jest przez faktury prognozowane płatne co drugi miesiąc i przez jeden odczyt gazu rocznie. Grupa W-1.2 uwzględnia dwa odczyty w roku umownym i faktury prognozowane wystawiane co drugi miesiąc. Faktura rozliczeniowa wystawiana jest dwukrotnie w skali roku. Grupa W-1.12T określa jeden odczyt gazu rocznie i fakturę wystawianą co miesiąc. Odczyt gazomierza podawany jest przez odbiorcę.

Grupa taryfowa W-2 – od 300 do 1200 m3 gazu rocznie

Grupa W-2 przeznaczona jest do dwóch odbiorników gazu, dla budynków o rocznej umownej ilości pobieranej energii zawartej między 3350 a 13 350 kWh. Grupa taryfowa W-2 dedykowana jest odbiorcom, którzy zużywają więcej niż 300 m3 i nie więcej niż 1200 m3 gazu rocznie. Podgrupy taryfy W-2 są usystematyzowane analogicznie do podgrup taryfy W-1.

Grupa taryfowa W-3 – od 1200 do 8000 m3 gazu rocznie

Grupa taryfowa W-3 dedykowana jest trzem odbiornikom gazu, mogą być to np.: piec gazowy, kuchenka gazowa i piecyk gazowy. Grupa W-3 dostosowana jest do budynków o rocznej umownej ilości zużywanej energii na poziomie od 13 350 do 88 900 kWh. Grupa obowiązuje w przypadku, gdy odbiorca w skali roku zużyje od 1200 do 8000 m3 gazu. Grupa W-3 rozgraniczana jest na podgrupy W-3.6, W-3.9 i W-3.12T.

Podgrupa W-3.6 określa 6 odczytów gazu rocznie i fakturę co drugi miesiąc. Podgrupa W-3.9 to 9 odczytów i faktura co miesiąc w sezonie grzewczym lub co drugi miesiąc poza sezonem. Podgrupę W-12T cechuje 6 odczytów i faktura co miesiąc, przy czym odbiorca samodzielnie zgłasza stan licznika gazu .

Grupa taryfowa W-4 – powyżej 8000 m3 gazu rocznie

W obrębie grupy W-4 nie selekcjonuje się podgrup. Grupa ta dedykowana jest dla obiektów budowlanych o mocy obliczeniowej przekraczającej 88 900 kWh w skali roku i zużywającej ponad 8000 m3 gazu rocznie.

Grupy taryfowe W-5+ 

O ile grupy taryfowe od W-1 do W-4 mogą być wykorzystywane zarówno przez odbiorców indywidualnych, jak i instytucjonalnych, to grupy od W-5 do W-8 należą do grup przeznaczonych wyłącznie dla większych odbiorców biznesowych.

Warunki w poszczególnych grupach taryfowych powyżej grupy W-4 mogą być elastycznie dopasowywane do potrzeb odbiorcy biznesowego. Dystrybucja paliwa gazowego w przypadku grup W-5 i W-7 odbywa się na ciśnieniu poniżej 0,5 MPa. Grupa taryfowa W-8 realizowana jest na ciśnieniu większym i dostosowana jest do potrzeb dużych zakładów przemysłowych. Bardziej szczegółowe dane dotyczące dużych odbiorców gazu ziemnego można znaleść na stronie https://zmianasprzedawcygazu.pl

Im większe zużycie paliwa gazowego w przedsiębiorstwie, tym większą różnicę można odczuć podczas zmiany sprzedawcy gazu. Cena gazu ziemnego może być niższa od kilku do kilkudziesięciu procent. Obecnie rynek oferuje dziesiątki zaufanych sprzedawców z atrakcyjnymi ofertami, które umożliwiają optymalizację kosztów ponoszonych przez firmę. Porównanie wszystkich ofert zajmie dużo czasu, dlatego z pewnością warto skorzystać np. z darmowego narzędzia, które nam w tym pomoże - porównywarki cen gazu i energii elektrycznej Optimal Energy. W jednym miejscu zajedziemy informacje o aktualnych ofertach sprzedawców gazu ziemnego oraz najważniejsze informacje dotyczące samych umów ze sprzedawcami.