Szef resortu zaznaczył, że w tym temacie nie zapadła jeszcze żadna decyzja. Wielu specjalistów od rynku paliw wskazuje jednak, że takie rozwiązanie jest warte uwagi i sprawdza się w wielu europejskich krajach, m.in. w Czechach i na Węgrzech.

Te rozwiązania wskazują na to, że obecnie w ramach UE coraz bardziej rozpoczyna się rywalizacja międzypaństwowa, a coraz bardziej zanika rywalizacja wewnętrzna w państwach – dodał.


Jak z kolei podała „Rzeczpospolita”, prace nad połączeniem Orlenu i Lotosu nabrały tempa. Pozytywnie o projekcie mówi zarówno minister energii, jak i obecny premier Mateusz Morawiecki.

Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. (PKN Orlen) to spółka paliwowo-energetyczna zarejestrowana w 1999 r. Firma posiada sześć rafinerii: trzy w Polsce (Płock, Trzebinia, Jedlicze), dwie na terenie Czech (Kralupy i Litvinov) oraz jedną na Litwie (Możejki), a także 2700 stacji paliw w Europie Środkowej (oprócz Polski, także w Niemczech, Czechach i na Litwie). Dodatkowo firma produkuje petrochemikalia i rozwija segment poszukiwań i wydobycia węglowodorów. Blisko 28% udziałów w spółce ma Skarb Państwa.

Grupa Lotos S.A. działa od 2003 r. Zajmuje się poszukiwaniem, wydobyciem oraz przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych. Jest właścicielem rafinerii w Gdańsku-Rudnikach nad Martwą Wisłą (jest to druga pod względem przerobu rafineria w Polsce i największa na Pomorzu). Skarb Państwa posiada 53,19% udziałów w spółce.

W obu firmach w ostatnim czasie doszło do zmian w zarządzie. Prezesem PKN Orlen – w miejsce Wojciecha Jasińskiego – został Daniel Obajtek, natomiast Lotosem zarządza aktualnie Marcin Jastrzębski.

Przeczytaj także: PKN Orlen ma nowego prezesa