Od 21 lutego ważąca tysiąc ton koparka węglowa ERs 710 (K-74) zmierza z XI poziomu Pola Bełchatów w kierunku Pola Szczerców. Ma do pokonania 21 km. Na miejscu powinna pojawić się około 10 kwietnia. Porusza się z prędkością nieprzekraczającą 0,4 km/godz. Co ciekawe, 19 marca przejechała przez publiczną drogę Rogowiec–Kleszczów. By nie zniszczyć nawierzchni asfaltowej, służby KWB Bełchatów drogę zabezpieczyły piaskiem.

To wprawdzie nie jest największa maszyna, jaka pracuje w Kopalni Bełchatów, ale i tak robi wrażenie, kiedy przejeżdża przez drogę przeznaczoną dla ruchu samochodowego – mówi Marian Rainczuk, cytowany w komunikacie dyrektor KWB Bełchatów.
Jak wylicza dyrektor, maszyna ma 21 m wysokości, 82,5 m długości i waży 1000 ton. Zamiast koła czerpakowego posiada łańcuch z 38 czerpakami o pojemności 710 l każdy. Porusza się z prędkością od 3,5 do 7 m na minutę, zasilana jest prądem o napięciu 6 kV. Koparką z kabiny steruje operator, każdy jej ruch nadzoruje przodowy, towarzyszą im służby mechaniczne i elektryczne.
Fot. PGE GiEK
Przewidujemy, że na miejsce, czyli na poziom VII, dotrze około 10 kwietnia. Tam będzie wydobywała węgiel i zajmie się deniwelacją spągu, czyli równaniem dna odkrywki – dodaje Marian Rainczuk.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to lider wśród polskich kopalń węgla brunatnego. Strategicznym odbiorcą surowca jest Elektrownia Bełchatów. Średnie roczne wydobycie wynosi 40-42 mln ton, co stanowi ponad 60% wydobycia tego surowca w Polsce. 21 października 2002 r. rozpoczęto górnicze roboty udostępniające złoże w Polu Szczerców, a pierwszy węgiel wydobyto 17 sierpnia 2009 r. Zasoby tego pola mają zostać wykorzystane do 2038 r.
Przeczytaj także: Ponadnormatywne transporty produktów betonowych

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.