Od 21 lutego ważąca tysiąc ton koparka węglowa ERs 710 (K-74) zmierza z XI poziomu Pola Bełchatów w kierunku Pola Szczerców. Ma do pokonania 21 km. Na miejscu powinna pojawić się około 10 kwietnia. Porusza się z prędkością nieprzekraczającą 0,4 km/godz. Co ciekawe, 19 marca przejechała przez publiczną drogę Rogowiec–Kleszczów. By nie zniszczyć nawierzchni asfaltowej, służby KWB Bełchatów drogę zabezpieczyły piaskiem.
Ważąca 1000 ton koparka zmierza do Pola Szczerców. Fot. PGE GiEK
To wprawdzie nie jest największa maszyna, jaka pracuje w Kopalni Bełchatów, ale i tak robi wrażenie, kiedy przejeżdża przez drogę przeznaczoną dla ruchu samochodowego – mówi Marian Rainczuk, cytowany w komunikacie dyrektor KWB Bełchatów.
Jak wylicza dyrektor, maszyna ma 21 m wysokości, 82,5 m długości i waży 1000 ton. Zamiast koła czerpakowego posiada łańcuch z 38 czerpakami o pojemności 710 l każdy. Porusza się z prędkością od 3,5 do 7 m na minutę, zasilana jest prądem o napięciu 6 kV. Koparką z kabiny steruje operator, każdy jej ruch nadzoruje przodowy, towarzyszą im służby mechaniczne i elektryczne.
Fot. PGE GiEK
Przewidujemy, że na miejsce, czyli na poziom VII, dotrze około 10 kwietnia. Tam będzie wydobywała węgiel i zajmie się deniwelacją spągu, czyli równaniem dna odkrywki – dodaje Marian Rainczuk.
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. – Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów to lider wśród polskich kopalń węgla brunatnego. Strategicznym odbiorcą surowca jest Elektrownia Bełchatów. Średnie roczne wydobycie wynosi 40-42 mln ton, co stanowi ponad 60% wydobycia tego surowca w Polsce. 21 października 2002 r. rozpoczęto górnicze roboty udostępniające złoże w Polu Szczerców, a pierwszy węgiel wydobyto 17 sierpnia 2009 r. Zasoby tego pola mają zostać wykorzystane do 2038 r.
Przeczytaj także: Ponadnormatywne transporty produktów betonowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.