Projekt dotyczy rurociągu paliwowego o długości 214 km i przepustowości 2 mln ton produktów w ciągu roku, który łączy rafinerię PKN Orlen w zakładzie głównym spółki w Płocku z bazą magazynową w Ostrowie Wlkp. Jego budowę rozpoczęto w 2000 r., a zakończono dwa lata później. Wartość tej inwestycji, zrealizowanej jako część projektu budowy systemu rozprowadzania paliw w kierunku południowo-zachodnim (w tym na teren Dolnego Śląska), to około 200 mln zł.

Wybór podmiotów, do których skierowane zostanie zapytanie RFP (ang. Request For Proposal) nastąpi w drugim kwartale br. Zapytanie zawierać będzie szczegółowy zakres techniczny potrzebny do przygotowania ofert. Kwalifikacja do drugiej tury postępowania odbędzie się w maju – wyniki podane zostaną pod koniec czerwca br.

Jak przekazał PKN Orlen, rurociąg paliwowy relacji Płock–Ostrów Wlkp. jest obecnie eksploatowany w maksimum swoich możliwości technicznych, poza koniecznymi przerwami technologicznymi praktycznie w sposób ciągły, z maksymalnymi możliwymi wydajnościami. Rosnące zapotrzebowanie rynkowe na paliwa na tym kierunku niesie za sobą konieczność podniesienia wydajności rurociągu Płock–Ostrów Wlkp. – tłumaczy spółka.

Podstawą realizacji inwestycji ma być koncepcja programowo-przestrzenna z marca br., którą przedstawiło Biuro Inżynierskie Centrum.

Wzrost wydajności rurociągu ma być uzyskany dzięki budowie pompowni pośredniej oraz dostosowanie istniejącej pompowni. Wymienione zostaną pompy podporowe oraz pompy liniowe wraz infrastrukturą towarzyszącą.

Prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się – według harmonogramu – w lipcu br., uzyskanie pozwolenia na budowę planowane jest na październik 2019 r., a zakończenie realizacji projektu – na październik 2020 r.

Przeczytaj także: Podpisano umowę ws. polsko–słowackiego połączenia gazowego