Eksploatacja węgla w Polu Bełchatów będzie prowadzona w granicach obowiązującego obszaru górniczego i nie wiąże się z powiększeniem obszaru działalności wydobywczej. To oznacza, że w przyszłości nie będzie również wiązała się z wykupem nowych terenów przez kopalnię – mówi Marian Rainczuk, dyrektor kopalni.

Kopalnia Bełchatów w ubiegłym roku wydobyła 42,6 mln ton surowca. Pozyskuje go z dwóch źródeł – oprócz pola bełchatowskiego to także Pole Szczerców, gdzie eksploatacja węgla przewidziana jest do około 2040 r. Po zakończeniu wydobycia w miejscu kopalni powstać mają dwa, połączone ze sobą jeziora, które będą najgłębszymi zbiornikami tego typu w Polsce.

PGiEK wchodzi w skład PGE Polskiej Grupy Energetycznej – największej grupy energetycznej w Polsce. Jej działalność skupia się wokół wydobycia węgla brunatnego i wytwarzania energii elektrycznej oraz ciepła. Oddziały koncernu zlokalizowane są na terenie dziewięciu województw – to kopalnie węgla brunatnego, elektrociepłownie oraz elektrownie konwencjonalne. Udział spółki w rynku wydobywczym węgla brunatnego w kraju wynosi 77%.

Przeczytaj także: PGE umacnia pozycję lidera na rynku elektroenergetycznym