Obecne podwyżki przy dystrybutorach to efekt niespokojnej sytuacji na Bliskim Wschodzie, a nie planowanej dopiero tzw. opłaty antyemisyjnej, która w przyszłości ma być wliczana do ceny paliwa – z przeznaczeniem na walkę ze smogiem – czytamy w komunikacie Funduszu.

Jednocześnie przypomniano, że minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w Sejmie, że wprowadzenie opłaty emisyjnej, którą zakłada projekt noweli o biopaliwach, nie spowoduje wzrostu cen paliw na rynku. Decyzja państwowych spółek paliwowych o wprowadzeniu opłaty spowoduje „wyłącznie” nieznaczne zmniejszenie ich rentowności.

Za przyczynę obecnego wzrostu cen ropy naftowej NFOŚiGW wskazuje ryzyko geopolityczne na Bliskim Wschodzie, które ma bezpośredni wpływ na ceny surowca. Chodzi o takie czynniki jak odstąpienie Stanów Zjednoczonych od porozumienia nuklearnego z Iranem, przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy, a także liczne protesty i starcia.

Wzrost cen hurtowych ropy naftowej na rynkach światowych rzutuje, przy zachowaniu tego samego poziomu stóp marż, narzutów i podatków, na ceny detaliczne na polskich stacjach paliwowych. Wiązanie podwyżek z planowaną dopiero opłatą antyemisyjną w Polsce nie ma żadnego uzasadnienia merytorycznego. Takie interpretacje to – niestety – jedynie plotki, spekulacje czy wręcz manipulacje, a nie rzeczowa ocena sytuacji na rynku – podsumowuje zastępca prezesa NFOŚiGW Dominik Bąk.

Opłata antyemisyjna to instrument, który ma zostać wprowadzony 1 stycznia 2019 r. projektowaną ustawą o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Uiszczać ją będą producenci, importerzy i inne podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. 85% wpływów z tego tytułu otrzyma NGOŚiGW. Środki będą przeznaczane na projekty związane z poprawą jakości powietrza. Pozostałe 15% zasili budżet Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, który wyda je na wsparcie rozwoju paliw alternatywnych w transporcie.

Przeczytaj także: PSG chce wybudować 45 wyspowych stacji LNG w ciągu czterech lat