23 maja br. PERN ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności w ramach zadania „Budowa rewersyjnego rurociągu ropy naftowej na odcinku Płock–Gdańsk”. Oferty można składać do 25 czerwca br.
PERN szuka wykonawcy drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego. Fot. PERN
Rurociąg Pomorski ma długość około 236 km i został zbudowany na terenie trzech województw: mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Umożliwia on rewersyjny transport ropy naftowej na trasie z bazy magazynowej w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem do bazy magazynowej w Gdańsku oraz w kierunku przeciwnym. Może transportować surowiec z Płocka do Gdańska w ilości 27 mln ton rocznie oraz z Gdańska do Płocka: 30 mln ton w ciągu roku.
Otwarte postępowanie dotyczy opracowania studium wykonalności inwestycji, polegającej na rozbudowie infrastruktury przesyłowej spółki poprzez budowę drugiej nitki Rurociągu Pomorskiego o planowanej przepustowości 25 mln ton surowca rocznie.
Celem planowanej inwestycji jest stworzenie infrastruktury o charakterze redundantnym, która zapewni bezpieczeństwo tłoczeń i stanowić będzie dodatkowe zabezpieczenie dla transportu ropy naftowej na odcinku północnym, niezbędnej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rzeczypospolitej Polskiej – podała w ogłoszeniu spółka.
Druga nitka Rurociągu Pomorskiego powstać ma wzdłuż pierwszej nitki tej magistrali. Dzięki temu rurociąg mógłby być obsługiwany przez stacje pomp pośrednich nitki pierwszej. Spółce zależy na tym, by uruchomić dwukierunkową pracę rurociągu, niezależną od pracy magistrali istniejącej pierwszej nitki. Pozwoli to również, w sytuacjach awaryjnych, na przekierowywanie ropy naftowej z jednego układu do drugiego.
Rurociąg Pomorski znajduje się obecnie na liście „Projektów wspólnego zainteresowania” (ang. Projects of Energy Community Interest – PECI), czyli strategicznych przedsięwzięć dla bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Również polski rząd uznał tę inwestycję za istotną i niezbędną dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju, wpisując projekt do dokumentu pn. „Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym” z 2017 r.
W dokumencie tym zapisano, że PERN zobowiązany jest wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski oraz pełnić wiodącą rolę w magazynowaniu tego surowca, jednocześnie zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego. Ostatnie z zadań obejmuje również rozbudowę pojemności magazynowych.
PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zarządzający bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności około 3,5 mln m3: w Adamowie przy granicy z Białorusią, Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem oraz w Gdańsku. Eksploatuje również sieć ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych.
Pod koniec stycznia PERN podpisał umowę na wybudowanie do 2020 r. w swej bazie w Gdańsku dwóch zbiorników na ropę naftową po 100 tys. m3. Inwestycję za ponad 142,9 mln zł realizuje konsorcjum Mostostal Płock i Mostostal Warszawa.
Przeczytaj także: Polska Spółka Gazownictwa inwestuje na Podlasiu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.