Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza zintensyfikować prace zmierzające do zabezpieczenia dostępu do zasobów węgla koksowego. Obecnie prowadzone są działania rozpoznawcze, obejmujące obszary Bzie–Dębina i Warszowice–Suszec. Nakłady planowane obecnie na każdy z projektów to kilkadziesiąt milionów złotych.
JSW zaplanowała prace na obszarach Bzie–Dębina i Warszowice–Suszec.Fot. bartb_pt
Dla przyszłości każdej spółki surowcowej najważniejsze są zasoby, dlatego naszym priorytetem jest ich ciągłe powiększanie. Dostęp do złóż to podstawa naszego bytu. O pozyskiwaniu koncesji na nowe złoża musimy myśleć z wieloletnim wyprzedzeniem, ponieważ jest to proces długotrwały. Pół roku temu przyjęliśmy strategię na lata 2018–2030 z uwzględnieniem spółek zależnych GK JSW, jednak niedawne wydarzenia skłaniają nas do podejmowania alternatywnych działań celem rozpoznania możliwości zabezpieczenia zasobów w nowych obszarach – powiedział prezes Daniel Ozon.
JSW przypomniała, że ze wstępnych szacunków wynika, iż w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni Zofiówka produkcja węgla w tej kopalni będzie mniejsza w 2018 roku o 380 tys. ton. Z tego powodu JSW rozważa wyodrębnienie w swoich strukturach nowej kopalni, która mogłaby objąć złoże Bzie Dębina 1-Zachód oraz Bzie Dębina 2-Zachód zlokalizowane aktualnie w obszarze górniczym kopalni Borynia–Zofiówka–Jastrzębie. Szacowane zasoby operatywne w tych złożach wynoszą 185,2 mln ton, przy czym węgiel typu 35 stanowi około 95% zasobów.
Ważnym obszarem badań są również Warszowice–Suszec. Na początku tego roku JSW uzyskała koncesję i zaplanowała wykonanie powierzchniowych otworów badawczych. W celu dodatkowego rozpoznania złoża zamierza wykonać w najbliższym czasie pięciu kolejnych otworów badawczych. Obszar badań obejmuje nierozpoznane dotąd złoża zalegające na północ od kopalni Pniówek, gdzie występuje węgiel koksowy typu 35 – poinformowała spółka.
Jak zakomunikował Ozon, w 2018 r. nakłady finansowe w zakresie udostępnienia złoża Bzie to kilkadziesiąt milionów złotych.
Przeczytaj także: Komisja Europejska przyjęła projekt ustawy dot. norm jakości węgla
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.