Wykorzystanie metanu do produkcji energii elektrycznej jest możliwe dzięki działaniu nowo wybudowanego w kopalni układu kogeneracyjnego z dwoma generatorami (każdy ma 4 MW mocy). Układ jest zasilany gazem pochodzącym z odmetanowienia kopalni.

Wytwarzana w ten sposób energia elektryczna zaspokaja w jednej trzeciej całkowite potrzeby energetyczne kopalni. Dodatkowo w procesie produkcji energii elektrycznej wytwarzana jest energia cieplna, która w przyszłości będzie wykorzystywana do wytwarzania chłodu, by poprawić warunki klimatyczne pod ziemią – poinformowała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Aktualnie spółka wychwytuje 90 mln m³ metanu w ciągu roku. Docelowo, do 2030 r., ilość ta ma wzrosnąć do 179 mln m³ metanu rocznie. Da to ekwiwalent ponad 2,2 mln ton dwutlenku węgla.

Kopalnia Węgla Kamiennego Budryk, zlokalizowana w Ornontowicach, w powiecie mikołowskim (woj. śląskie), działa od 1994 r. Jej zasoby operatywne to 223,5 mln ton surowca. Każdego dnia wydobywane jest tam około 11,6 tys. ton węgla.

Przeczytaj także: JSW zakończyła audyt techniczny aktywów Prairie Mining