PGNiG od trzech lat pełni funkcję operatora ww. koncesji – posiada 40% udziałów (partnerami są firmy Aker BP i DEA Norge, które mają po 30% udziałów). W obszarze tym udokumentowano kilka prospektów poszukiwawczych, które mogą zawierać złoża gazu ziemnego i ropy naftowej. W związku z tym trwają właśnie prace nad projektowaniem otworu. Sam odwiert zaplanowano na 2019 r.

Nasza obecność w Norwegii rozwija się zgodnie z planem. Wszystkie działania koncentrujemy na tym, aby w 2022 roku móc dostarczać gaz ziemny do Polski przez gazociąg Baltic Pipe. Krok po kroku, przy wsparciu polskiego rządu, razem z rzetelnymi partnerami, realizujemy program dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa do naszego kraju. Na rynku norweskim zamierzamy aktywnie uczestniczyć w kolejnych rundach koncesyjnych. Prowadzimy również negocjacje handlowe, by pozyskać nowe obszary do poszukiwania i wydobycia węglowodorów – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG S.A.

PGNiG Upstream Norway posiada udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii, z czego w dwóch pełni rolę operatora. Udokumentowane zasoby wydobywalne całej Grupy PGNiG w Norwegii wynosi – wg stanu na 1 stycznia 2018 r. – 83 mln boe.

Przeczytaj także: Rośnie wydobycie gazu przez PGNiG w Norwegii