Zespół ekspertów, który aprobuje spółki-kandydatów do wejścia w skład tego indeksu, obejmuje światowe organizacje pozarządowe, jednostki rządowe, międzynarodowych inwestorów, firmy konsultingowe oraz przedstawicieli globalnego sektora przedsiębiorstw.

Obecność naszej firmy w światowej elicie giełdowych spółek spełniających najwyższe standardy SRI (ang. Socially-Responsible Investing) stwarza doskonałą okazję dla wszystkich globalnych inwestorów instytucjonalnych zorientowanych na zrównoważone inwestowanie w akcje spółek wyróżniających się w obszarze ESG, czyli przestrzegania najwyższych standardów z zakresu ochrony środowiska, poszanowania standardów społecznych, jak również tworzenia i przestrzegania ładu korporacyjnego – mówi, cytowany w komunikacie, Paweł Bujnowski, dyrektor biura relacji inwestorskich Grupy Lotos.


FTSE Russell to nazwa handlowa firm FTSE International Limited (FTSE) oraz Frank Russell Company (Russell), czyli członków the London Stock Exchange Group.

Lotos jako pierwsza firma w Polsce, 10 lat temu, postanowił połączyć raportowanie danych finansowych z kwestiami społeczno-środowiskowymi. Od czerwca 2005 r. akcje Grupy notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), a od listopada 2009 r. spółka jest uczestnikiem pierwszego w Europie Środkowo-Wschodniej indeksu firm społecznie odpowiedzialnych - RESPECT Index na GPW. W ciągu ostatnich 12 miesięcy kurs akcji Grupy Lotos wzrósł o około +25%, a w trzy lata o ponad +150%. 18 września br. cena akcji Lotosu osiągnęła rekordowe 76,9 zł.

Lotos – czy będzie fuzja z Orlenem?

W lutym br. prezes PKN Orlen Daniel Obajtek oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisali list intencyjny ws. zakupu przez Orlen minimum 53% udziałów w kapitale zakładowym Grupy Lotos. Sprawa wzbudziła duże emocje. Pomorscy radni wskazali m.in. że fuzja przełoży się na zmniejszenie liczby miejsc pracy. Jak podano, w pierwszym kwartale 2017 r. Grupa Lotos zatrudniała w tym regionie ponad 1380 osób. Różnego rodzaju czarnym scenariuszom wiele razy zaprzeczał jednak Daniel Obajtek.

Z kolei w sierpniu skierowano do Komisji Europejskiej analizy i dokumentację związaną z procesem przejęcia Grupy Lotos. To kolejny już krok przybliżający nas do złożenia finalnego wniosku koncentracyjnego do Komisji Europejskiej – powiedział wtedy Daniel Obajtek.

Grupa Lotos zajmuje się m.in. wydobywaniem gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Posiada, w Gdańsku, jedną z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa.

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem – jest kolejny krok