W oparciu o nowe przepisy, dostawy gazu do pokrzywdzonych odbiorców przyłączonych do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa lub sieci przesyłowej Gaz-Systemu realizować będzie spółka PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD). Dzięki temu ponad 50 tys. odbiorców związanych umowami z firmami, które nie mogą zrealizować zobowiązań, otrzymało gwarancję ciągłości dostaw gazu ziemnego od PGNiG.

Tym samym dostawy gazu ziemnego dla gospodarstw domowych, przedszkoli, szkół, instytucji i przedsiębiorstw zostały zabezpieczone, a klienci nie odczują żadnych przerw w dostarczaniu gazu – czytamy w komunikacie PGNiG. 


Wspomniani pokrzywdzeni odbiorcy będą otrzymywać gaz po cenach i stawkach opłat stosowanych przez PGNiG OD, a zatwierdzanych dla gospodarstw domowych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, więc wg tych samych cen, co pozostali klienci indywidualni. Odbiorcy nie poniosą jakichkolwiek dodatkowych opłat związanych z realizacją sprzedaży awaryjnej przez PGNiG OD – napisano.

W przypadku, kiedy jakaś firma zaprzestanie dostarczać gaz, operator sytemu dystrybucyjnego albo przesyłowego, działając w imieniu pokrzywdzonego klienta, zawrze ze sprzedawcą awaryjnym stosowną umowę. Dzięki temu klienci mają zagwarantowane zachowanie ciągłości dostaw gazu. Zgodnie z nowymi regulacjami, o podpisaniu umowy odbiorca ma zostać poinformowany przez PGNiG w ciągu 30 dni.

Jednocześnie odbiorca zachowuje prawo do zmiany sprzedawcy, tj. w dowolnym momencie może wypowiedzieć sprzedawcy awaryjnemu umowę i wybrać innego dostawcę – poinformował resort energii.

Znajdujące się w podobnej sytuacji firmy będą rozliczane wg tych samych cen, co inni klienci biznesowi PGNiG.

Z usług PGNiG korzysta blisko 7 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych odbiorców.

Przeczytaj także: 50 największych producentów i konsumentów gazu ziemnego 2017