Do 2022 r. blisko 90% Polaków będzie miało dostęp do gazu. Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu nakładów na rozwój sieci gazowej w Polsce, które planuje Polska Spółka Gazownictwa (PSG). Dodatkowe środki – w wysokości 867 mln zł – pochodzić będą z dywidendy z zysku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), do którego należy PSG.
Część gmin zostanie zgazyfikowana wyspowo za pomocą gazu LNG. Fot. Krzysztof Slusarczyk / Shutterstock
W ciągu najbliższych czterech lat liczba gmin z dostępem do sieci gazowej ma wzrosnąć o 300 (z obecnych 1482 do 1782). W sumie powstanie 4817 km sieci gazowych i 77 stacji LNG. Nowe środki finansowe mają zostać przeznaczone m.in. na budowę nowych sieci na terenie niezgazyfikowanych gmin, przyłączenia nowych odbiorców oraz inwestycje zwiększające przepustowość infrastruktury.
Przyspieszamy prace nad siecią dystrybucyjną. Dotyczy to nie tylko budowy nowych gazociągów, ale także instalacji liczników i budowy inteligentnej sieci. Na 300 gmin część zostanie zgazyfikowana wyspowo za pomocą gazu LNG – powiedział wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.
Gazyfikacja Polski na taką skalę będzie możliwa nie tylko tradycyjną metodą, jak w Halinowie, ale również dzięki dostępowi do skroplonego gazu LNG. Budowa stacji regazyfikacji, czyli tzw. gazyfikacja wyspowa, znacznie przyspieszy możliwość korzystania z paliwa gazowego przez mieszkańców rejonów, w których budowa tradycyjnych sieci gazowych jest niemożliwa bądź byłaby bardzo kosztowna oraz czasochłonna – dodał Marian Żołyniak, prezes PSG.
PGNIG to spółka działająca w obszarze poszukiwania i wydobycia gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importu, magazynowania, sprzedaży i dystrybucji paliw gazowych oraz płynnych, jak również produkcji ciepła i energii elektrycznej. Działa w kraju, a także m.in. w Niemczech, Danii, Czechach, Pakistanie i Libii.
PSG jest największą spółką Grupy Kapitałowej PGNiG. Dystrybuuje gaz poprzez 183 tys. km gazociągów w Polsce. Do jej zadań należy m.in. prowadzenie ruchu sieciowego, rozbudowa, konserwacja oraz remonty sieci i urządzeń, a także dokonywanie pomiarów jakości i ilości transportowanego gazu.
Przeczytaj także: PGNiG ogłasza przełom w poszukiwaniach gazu na Podkarpaciu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.