Budowa stacji paliw a wymogi prawne

Jakie przepisy prawne obowiązują przedsiębiorców mających w planach otwarcie stacji paliw? Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej dotyczy tego tematu, w związku z czym warto się z nią zapoznać przed podjęciem decyzji o tak dużej inwestycji. Ponadto, zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt. 3, trzeba uzyskać koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej zajmującej się sprzedażą paliw ciekłych. Warunki zdobycia koncesji reguluje Prawo Energetyczne w ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r., kontrolowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Zadaniem tej instytucji jest nadzór nad dokumentacją i warunkami lokalizacji, w której stacja ma powstać. Przychylna decyzja Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki oznacza zgodę na koncesję, co jest jednoznaczne z wpisaniem do bazy przedsiębiorstw z koncesją na obrót paliwami ciekłych.

Koncesja na sprzedaż paliw jest ograniczona czasowo i wydawana na okres od 10 do maksymalnie 50 lat. Zdobycie koncesji obliguje wnioskodawcę do złożenia zabezpieczenia majątkowego na wypadek niewłaściwego zarządzania działalnością w branży paliwowej i konieczności pokrycia hipotetycznych roszczeń jednostek lub instytucji, które odczuły negatywne skutki takiej działalności.

Warunki, jakie trzeba spełnić, aby zdobyć koncesję na obrót paliwami ciekłymi i prowadzenie stacji benzynowej:

  •  aby móc zbudować i prowadzić stację paliw, należy posiadać siedzibę/meldunek/miejsce zamieszkania na terenie jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • należy wykazać zdolność finansową, która umożliwi płynne prowadzenie działalności gospodarczej w branży paliwowej,
  • należy zagwarantować zaangażowanie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników obsługi klienta,
  • należy zorganizować zaplecze techniczne niezbędne do właściwego prowadzenia działalności,
  • należy zdobyć pozytywną decyzję na warunki zabudowy i zagospodarowania wybranej działki
  • należy mieć uregulowaną sytuację w urzędzie skarbowym, czyli w terminie płacone podatki i brak zaległości względem budżetu państwa.

Zasady tyczące się rejestracji działalności gospodarczej

Osobnym zadaniem jest sformalizowanie własności, stacji czyli uzyskanie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub do Krajowego Rejestru Sądowego, jeśli stacja będzie prowadzona przez działalność w formie spółki (nie dotyczy spółki partnerskiej). Z reguły stacja paliw administrowana jest przez podmioty będące VAT-owcami, co decyduje o tym, że niezbędne jest zgłoszenie czynnego płatnika VAT oraz zakup kasy rejestrującej.

Budowa stacji paliw

Gdy już formalności związane z założeniem działalności gospodarczej i zdobyciem koncesji zostaną doprowadzone do końca, kolejnym krokiem jest budowa stacji benzynowej. Jest to wymagająca inwestycja, którą reguluje wiele przepisów. Aby skrócić czas budowy i ułatwić jej przebieg, można zaangażować firmę budowlaną, która specjalizuje się w budowie stacji benzynowych. Zatrudniając specjalistów mamy pewność, że stacja powstanie zgodnie z projektem i przepisami prawa budowlanego. W branży budowlanej nie ma wiele firm zajmujących się takimi zleceniami. Jedną z nich jest firma Stacon, która działa w charakterze generalnego wykonawcy budowlanego m.in. stacji benzynowych. Budowa stacji paliw przez Stacon przebiega z zachowaniem standardów branżowych i według obowiązujących przepisów.

Usytuowanie stacji benzynowej może mieć miejsce na wydzierżawionym terenie lub działce własnościowej. Za rentowność biznesu odpowiadają okoliczności silnie związane z lokalizacją. Najlepiej, aby stacja znajdowała się w pobliżu często uczęszczanych dróg. Jednak poza własną wizją, trzeba uwzględnić przepisy zawarte w art. 131a Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r., określające warunki techniczne, jakim powinny podlegać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne wykorzystywane do transportu ropy naftowej czy produktów naftowych i ich usytuowanie. Kolejna kwestia to uwarunkowania środowiskowe i gruntowe, względy bezpieczeństwa wobec przylegających nieruchomości i ochrony środowiska.

Budowy nie zaczniemy bez projektu. Zatem co zawiera projekt stacji paliw? Podstawowe elementy, jakie trzeba rozplanować, to liczba stanowisk z dystrybutorami, wielkość wiaty z kasami i sklepem, zaplecze sanitarne, miejsca parkingowe, podjazd i, w zależności od wielkości działki, można zaplanować stanowisko z kompresorem i odkurzaczem, dodatkowe miejsca postojowe, automatyczną myjnie dla pojazdów, hotel oraz stanowisko gastronomiczne.

Zakres prac budowlanych obejmuje także prace instalacyjne niezbędne do funkcjonowania stacji:

  • atestowana instalacja kanalizacyjna i inne instalacje ochraniające przed wyciekiem paliw ciekłych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych,
  • systemy do pomiaru i kontrolowania stanu składowanych paliw ciekłych,
  • systemy alarmujące o wycieku paliw do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych,
  • urządzenia chroniące przed przenikaniem par towarów naftowych do powietrza.

Zakończenie z powodzeniem wszystkich formalności i działań inwestycyjnych zapewne wspomoże odpowiednio przygotowany biznesplan inwestycji oraz rozważenie szans i zagrożeń, rentowności, analiza konkurencji oraz opłacalności lokalizacji, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, czy warto podejmować się budowy stacji paliw.