PKN Orlen – właściciel czeskiej spółki Unipetrol – wdraża w kompleksie rafineryjno-petrochemicznym w Litvinovie nową technologię oczyszczania ścieków. Dzięki niej możliwa jest znacząca redukcja wanadu w nieczystościach, które trafiają do rzeki Bilina – lewego dopływu Łaby. Obecnie trwają próby zastosowania technologii, która ma być na stałe wdrożona 1 lipca br.
Zakład w Litvinovie. Fot. Unipetrol
Celem projektu jest osiągnięcie nowych limitów masy oraz stężenia wanadu w ściekach odprowadzanych poprzez centralną oczyszczalnię biologiczną – wyjaśnił, cytowany przez Polską Agencję Prasowa (PAP), dyrektor działu EKO w Unipetrolu Pavel Slama, dodając, że przy okazji prac nad wdrażaniem nowej technologii, zmodernizowano też inne urządzenia oczyszczalni ścieków w rafinerii. Ma to zapewnić jej niezawodne i bezpieczne funkcjonowanie przez co najmniej 15 kolejnych lat.
Inwestycja Unipetrolu związana jest z wejściem w życie nowych, rygorystycznych limitów dla zawartości wanadu w ściekach (zgodnie z tzw. pozwoleniem zintegrowanym dla regionu Usti). Zaczną one obowiązywać 1 lipca br.
W Litvinovie, oprócz rafinerii, znajduje się największy w Czechach zakład chemiczny Chempark Zaluzi.
Unipetrol to czeski holding rafineryjny, w którym 100% udziałów posiada PKN Orlen. W skład grupy wchodzi m.in. sieć stacji Benzina.
Przeczytaj także: Orlen wchodzi na rynek słowacki: otwarto pierwszą stację paliw Benzina
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.