Orlen Południe – spółka należąca do Grupy Orlen – podpisała dziś umowę na budowę w Trzebini pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. Jak podaje koncern, produkcja glikolu umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w zakładzie gliceryny, którą otrzymuje się podczas produkcji biodiesla z surowców takich, jak olej rzepakowy. Na inwestycji mają skorzystać także polscy producenci biodiesla.
Fot. ilustr. jurand / Adobe Stock
Zgodnie z zapowiedziami rozwijamy i poprzez inwestycje wzmacniamy spółki działające w Grupie Orlen. Budowa pierwszej w Polsce instalacji do produkcji ekologicznego glikolu to ważny krok w procesie przekształcania zakładu w Trzebini w nowoczesną biorafinerię. Stawiamy na ekologiczne, wysokomarżowe produkty – mówi Daniel Obajtek, prezes koncernu.
Budową w systemie „pod klucz” zajmie się konsorcjum firm Technik Polska sp. z o.o. i Biproraf sp. z o.o. Do zadań wykonawcy będzie należało zaprojektowanie, ale także dostawy oraz sama budowa instalacji do produkcji glikolu oraz instalacji pomocniczych i infrastruktury dodatkowej. Na realizację prac konsorcjum ma czas do 2021 r. Wartość kontraktu to około 400 mln zł.
Nowa instalacja ma produkować 30 tys. ton glikolu propylenowego rocznie. Pokryje to 75% zapotrzebowania na ten produkt w Polsce. Odbiorcami produktu mają być zarówno polskie, jak i zagraniczne firmy.
Glikol propylenowy to ekologiczny, bezpieczny dla środowiska produkt, wykorzystywany m.in. w przemyśle spożywczym, medycynie i kosmetyce.
Rafineria, w której powstanie instalacja, znajduje się w Trzebini (woj. małopolskie). Początki zakładu sięgają końca XIX w., za datę założenia rafinerii uważa się rok 1995, kiedy to państwowe przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Od 1999 r. właścicielem zakładu jest PKN Orlen. W Trzebini produkowane są m.in. biodiesel oraz parafiny.
Przeczytaj także: Nowa technologia oczyszczania ścieków w rafinerii Orlenu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.