Producent i eksporter koksu i węglopochodnych zawarł już umowę w tej sprawie z firmą Rafako, która blok uruchomi do jesieni 2021 r. W ramach inwestycji powstać mają dwa kotły parowe o łącznej mocy 104 MWt, turbina upustowo-kondensacyjna o mocy 28 MWe, człon ciepłowniczy o mocy 37 Mwt oraz instalacje pomocnicze.

W efekcie prac rocznie będzie możliwa produkcja na poziomie 486 tys. GJ pary technologicznej oraz wody grzewczej (209 tys. GJ) i 196 tys. MWh energii elektrycznej. Taka produkcja ma zaspokoić potrzeby koksowni i pozwolić na zaopatrzenie w wodę grzewczą pobliskiej kopalni Marcel oraz części mieszkańców Radlina. W sumie blok zużyje około 180 mln m³ gazu koksowniczego w ciągu roku.

Budowa ma być finansowana częściowo ze źródeł zewnętrznych, tj. pożyczki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ze środków unijnych oraz kredytu, który udzielił Europejski Bank Inwestycyjny.

Koksownia Radlin powstała w 1911 r. Obecnie jest zakładem jednobateryjnym, produkującym najwyższej jakości koks wielkopiecowy, który jest eksportowany na rynki Europy Zachodniej, m.in. do Austrii i Niemiec.

Przeczytaj także: 19 mld zł – ambitne plany inwestycyjne Jastrzębskiej Spółki Węglowej