• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Druga nitka ropociągu pomorskiego coraz bliżej – jest przetarg

Opublikowano: 21-06-2019 Źródło: Grupa PERN

Spółka PERN ogłosiła przetarg na zaprojektowanie drugiej nitki rurociągu do przesyłu ropy naftowej, tzw. ropociągu pomorskiego. Obiekt umożliwia przesył surowca na linii Płock–Gdańsk w ilości 27–30 mln ton rocznie. Dzięki nowej, równoległej nitce możliwe będzie nie tylko zwielokrotnienie transportu, ale i przekierowanie ropy w sytuacji awaryjnej z jednego ropociągu do drugiego.


Fot. chagpg / Adobe Stock Fot. chagpg / Adobe Stock

Postępowanie przetargowe realizowane będzie w trybie negocjacji z ogłoszeniem. Oznacza to, że zamawiający zaprosi do składania ofert tych wykonawców, którzy spełnią warunki udziału w postępowaniu. O udzielenie zamówienia ubiegać się mogą firmy, które posiadają wiedzę, doświadczenie i uprawnienia do realizacji tego typu inwestycji. Zainteresowane spółki swoje wnioski mogą składać do 10 lipca br.

Zwycięzca będzie miał za zadanie wykonać kompletną dokumentację projektowo-kosztorysową wraz z uzyskaniem wymaganych opinii, uzgodnień i decyzji (poza decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji), w tym pozwolenie na budowę.

Źródło: PERN Źródło: PERN

Zgodnie z założeniami projektowany rurociąg surowcowy będzie przebiegać wzdłuż I nitki odcinka pomorskiego. Rurociąg będzie pracował dwukierunkowo, niezależnie od I nitki rurociągu. Według wstępnych szacunków parametry techniczne rurociągu pozwolą na przesył blisko 25 mln ton ropy rocznie. Realizacja inwestycji pozwoli na przekierowanie ropy naftowej w sytuacjach awaryjnych z jednego rurociągu do drugiego oraz da możliwość przesyłu surowca przez „połączone obie nitki” – podał PERN.

Budowa ropociągu z Gdańska do Płocka, wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi, realizowana jest w oparciu o Ustawę o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym (zwaną specustawą) z 2019 r.; wynika też z „Polityki Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym”.

Rurociąg pomorski ma 236 km długości i zlokalizowany jest na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz mazowieckiego. Transport surowca odbywa się na trasie Miszewko Strzałkowskie k. Płocka–Gdańsk (w obu kierunkach).

Przeczytaj także: Ile Rosja zapłaci Polsce za dostawy brudnej ropy?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.