Grupa Lotos osiągnęła stan gotowości do rozruchu (ang. Ready For Start Up – RFSU) najważniejszego obiektu projektu EFRA (Efektywna Rafinacja). Kompleks koksowania został przekazany należącemu do spółki Lotos Asfalt Zakładowi EFRA, który podejmie jego próby i testy.
Fot. zhu difeng / Adobe Stock
Gotowość do rozruchu technologicznego głównej instalacji projektu EFRA to bardzo dobra informacja dla Lotosu, który będzie dysponował jeszcze bardziej efektywną, innowacyjną, ekologiczną i dochodową rafinerią, produkującą prawie wyłącznie wysokomarżowe produkty – powiedział Mateusz A. Bonca, prezes Grupy Lotos. Instalacja DCU pozwoli nam wycofać się z produkcji ciężkiego oleju opałowego. To ważne ponieważ już w styczniu 2020 roku wchodzą w życie przepisy IMO zakazujące spalania go przez statki, czyli głównego konsumenta tego wysokosiarkowego paliwa. Zamiast tego mało wartościowego i nieekologicznego produktu uzyskamy z ciężkiej pozostałości po przerobie ropy wysokiej jakości olej napędowy i paliwo lotnicze oraz koks, zwiększając naszą marżę rafineryjną – dodał.
Zakończenie budowy instalacji poprzedziło sprawdzenie wszystkich 95 systemów: mechanicznych, elektrycznych, automatycznych, informatycznych i innych. Potwierdzono ich właściwe wykonanie i funkcjonowanie oraz wykrywanie i usuwanie usterek.
Oddanie kompleksu do użytku pozwoli Lotosowi na produkcję czystych i wysokomarżowych produktów, których udział w produkcji rafineryjnej wzrośnie z około 77% w 2012 r. do ponad 89%. Efekty finansowe uruchomienia instalacji mają być widoczne w wynikach finansowych za czwarty kwartał tego roku.
Instalacja DCU budowana jest według unikalnej, innowacyjnej na świecie technologii Triplan (wykorzystywanej dotychczas w jednej rafinerii), która zapewnia pełną hermetyzację procesu wysypu koksu z reaktorów i jego dalszej obróbki oraz transportu. Również jego wywóz będzie spełniał najwyższe standardy ochrony środowiska – podano w komunikacie.
Projekt EFRA to część procesu unowocześniania rafinerii w Gdańsku, zapoczątkowanego w ramach Programu 10+, który zwiększył przerób zakładu o 4,5 mln ton rocznie. Dzięki nowym instalacjom w ciągu roku Lotos wytworzy dodatkowo około 900 tys. ton wysokomarżowych paliw i 300 tys. ton koksu. Do tej pory uruchomiono już instalację destylacji próżniowej hydrowaksu (HVDU), wytwórnię wodoru (HGU), wytwórnię tlenu i budynek elektroenergetyczny, a także zmodernizowano wiele instalacji i obiektów, związanych przede wszystkim z logistyką.
Przeczytaj także: Lotos kupił kolejną platformę wiertniczą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.