• Tauron i Stalowa Wola chcą zbudować w mieście instalację spalania paliw alternatywnych
  • RDF to odpady nie nadające się do przetwarzania. Mogą jednak służyć jako paliwo w energetyce
  • Spółka energetyczna zapowiada też zakończenie w tym roku budowy bloku 450 MW w Stalowej Woli

Paliwa alternatywne (RDF) to pełnowartościowe paliwo powstałe w wyniku przetworzenia starannie wyselekcjonowanych frakcji z odpadów innych niż niebezpieczne, spełniające odpowiednie wymogi prawne. Są to kaloryczne odpady o dużej wartości opałowej, ale nie nadające się do recyklingu. W Polsce zwykle wykorzystują je cementownie.


Produkcja odbywa się w specjalistycznych zakładach przetwórczych, a z nich dociera do zakładów wytwórczych. W Polsce podaż RDF jest znacznie wyższa od popytu. Paliwo może służyć do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Tauron w komunikacie podkreśla, że jest ona prowadzona przy wykorzystaniu urządzeń i instalacji spełniających najwyższe standardy jakości uznawane za najlepsze dostępne techniki, co pozwala na dochowywanie znacznie ostrzejszych i szerzej określonych norm i wymagań środowiskowych niż w przypadku paliwa węglowego.

Zdaniem Lucjusza Nadbereżnego, prezydenta Stalowej Woli, projekt pozwoli nam wykonać ruch w kierunku rozwoju w zakresie energetyki spełniającej najwyższe standardy.

Tauron kończy też budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MWe w lokalnej elektrowni. Przewidywany termin pierwszej synchronizacji bloku z siecią wyznaczony został na koniec 2019 r. Wyłączone z eksploatacji zostaną dwa bloki po 120 MW należące do najstarszych jednostek w firmie.

Przeczytaj też: Technologia stosowana na Marsie trafiła do PGE