Z terminalu w Świnoujściu organizowanych jest coraz więcej kursów cystern z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG). Na minioną sobotę, 10 sierpnia 2019 r., Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zaplanowało 1144. taki transport w tym roku. To wzrost o 24% w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Była to jednocześnie cysterna nr 5000 wyekspediowana z tego terminalu. Cysterny przewożą LNG sprowadzany z Kataru, Norwegii oraz USA.
Fot. Алексей Закиров/Adobe Stock
- Dzięki takim dostawom coraz więcej Polaków ma dostęp do gazu
- To oznacza możliwość rezygnacji z zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła
- Planowana jest także rozbudowa samego terminalu LNG w Świnoujściu
Co prawda większość dostarczanego do Świnoujścia dla PGNiG skroplonego gazu ziemnego jest regazyfikowana i wprowadzana do krajowej sieci, ale część w stanie skroplonym do klientów trafia właśnie za pomocą autocystern albo kontenerów kriogenicznych. Najwięcej, 55%, przewożona jest do stacji regazyfikacji, które zasilają tzw. sieci wyspowe, obsługując zazwyczaj jedną miejscowość: dzięki ogrzaniu gaz ze stanu ciekłego przechodzi w lotny i przesyłany jest do lokalnej sieci. Dużą część LNG od PGNiG kupują też np. zakłady przetwórstwa spożywczego czy firmy z branży hotelarskiej.
Zgodnie z planami, do 2022 r. 90% mieszkańców Polski ma mieć możliwość korzystania z gazu. Ważną częścią tych zamierzeń jest budowa 77 stacji regazyfikacji – za trzy lata mają być w sumie 84 w całym kraju. Zainteresowanie gazem ziemnym rośnie w Polsce bardzo szybko. Dzięki cysternom z LNG możemy dostarczyć paliwo tam, gdzie nie ma infrastruktury przesyłowej albo jest ona niewystarczająca w stosunku do potrzeb. Skroplony gaz ziemny to sposób na szybką gazyfikację kraju – mówi Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.
Dodajmy, że rozbudowany ma być także sam terminal LNG w Świnoujściu. W planach jest budowa m.in. nabrzeża statkowego, w którego skład wejdą: pomost przeładunkowy LNG, pirs (pomost komunikacyjny i technologiczny) oraz zbiornik retencyjny na ocieki LNG wraz z kanałem dopływowym.
Przeczytaj także: Rozbudowa terminalu LNG z unijnym wsparciem
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/8/55562,rozbudowa-terminalu-lng-z-unijnym-wsparciem © inzynieria.com
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/8/55562,rozbudowa-terminalu-lng-z-unijnym-wsparciem © inzynieria.com
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.