• Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard trzy miesiące przed terminem
  • Rezerwy wydobywalne złoża oszacowano na 40 mln baryłek ropy naftowej
  • Polska spółka w zasobach złoża 17,36% udziałów

Złoże Utgard znajduje się w centralnej części Morza Północnego na głębokości 3700 m (przy głębokości wody 110 m). Leży około 21 km od istniejącej infrastruktury hubu Sleipner, na granicy szelfu norweskiego i brytyjskiego, co czyni je pierwszym złożem transgranicznym zagospodarowanym przez Equinor Energy AS. Spółka ta posiada dokładnie 38,44% udziałów na tej koncesji i jest jej operatorem. Udział Lotos Norge wynosi 17,36%. Pozostali partnerzy to: Equinor UK Limited (38,44%) i KUFPEC Norway AS (6,2%).

Wydobycie odbywa się za pomocą dwóch odwiertów połączonych ze złożem Sleipner rurociągiem podwodnym. Infrastruktura znajduje się po norweskiej stronie granicy, natomiast odwierty znajdują się zarówno po stronie brytyjskiej, jak i norweskiej. Większość zasobów znajduje się po stronie norweskiej, a Utgard jest zdalnie operowany z norweskiego złoża Sleipner. Infrastruktura działającej na tym złożu platformy służy też do oczyszczania gazu i zatłaczania odseparowanego CO2 pochodzących z Utgard. Już w III kw. 2018 r. przeprowadzono niezbędne modyfikacje w obszarze wydobywczym Sleipner, by podłączyć nowe złoże.


Utgard wykorzystuje pobliską infrastrukturę na złożu Sleipner, co zapewnia dodatkową synergię i wartość dodaną dla całego hubu Sleipner – obok Heimdal, jednego z dwóch głównych obszarów działalności Lotosu w Norwegii. Szacowane rezerwy wydobywalne złoża to około 40 mln baryłek ekwiwalentu ropy (boe), w których polska firma ma 17,36% udziałów.

Złoże Utgard odkryto w 1982 roku, a jego zagospodarowanie rozważano kilkakrotnie. Wdrożone rozwiązania w zakresie standaryzacji technicznej w procesie projektowania pozwoliły na optymalizację kosztów i przedłożenie planu zagospodarowania złoża władzom norweskim i brytyjskim w 2016 roku.

Zakończenie projektu na trzy miesiące przed terminem pozwoliło zaoszczędzić 25% zakładanego budżetu. Dzięki zagospodarowaniu złoża w trybie tzw. „szybkiej ścieżki” faza realizacyjna zajęła mniej niż trzy lata od momentu zatwierdzenia planu zagospodarowania złoża w styczniu 2017 roku.

Lotos Norge prowadzi działalność w dziedzinie poszukiwań i wydobycia węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Należy do Grupy Kapitałowej Lotos Upstream (wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej Lotos ), w której odpowiada za realizację strategii segmentu wydobywczego Lotosu na Morzu Północnym i Norweskim. Obecnie produkuje 15 tys.boe na dobę.

Przeczytaj także: Lotos: przebudowana platforma Petrobaltic gotowa do drogi