Realizowane przez PERN inwestycje w zbiorniki paliw i rurociągi wraz z potencjałem przeładunkowym Naftoportu mają być kamieniami milowymi na drodze do osiągnięcia przez Polskę niezależności w obszarze dostaw ropy naftowej.
Budowa zbiorników w Bazie Gdańsk. Fot. PERN
- Do końca 2020 r. pojemność zbiorników paliwowych PERN zwiększy się o 590 tys. m³
- W 2023 r. zostanie oddana do użytku II nitka rurociągu pomorskiego
- Dzięki tym inwestycjom polskie rafinerie będą mogły kupować surowiec od dowolnie wybranych dostawców
Budowa dwóch zbiorników na ropę w gdańskiej Bazie PERN i zbiornika w gdańskim Terminalu Naftowym (TNG), która zakończy się w 2020 r. i uruchomienie do końca 2023 r. II nitki rurociągu pomorskiego, to główne inwestycje umożliwiające polskim rafineriom zakupy surowca w dowolnym zakątku świata.
PERN kontynuuje działania: przygotowuje II etap rozbudowy baz paliwowych oraz budowy rurociągu Boronów–Trzebinia. Większa infrastruktura pozwoli na pełną dywersyfikację dostaw ropy naftowej do kraju.
W Bazie Gdańsk zakończyła się już próba hydrostatyczna pierwszego zbiornika, trwa próba drugiego. Każdy z nich ma pojemność 100 tys. m³. Prace zostaną ukończone w kwietniu 2020 r. Jednocześnie w TNG jest realizowany montaż konstrukcji nowych zbiorników w ramach II etapu rozbudowy tego parku. Zgodnie z planem TNG powiększy się o trzy zbiorniki o pojemności 100 tys. m³ oraz dwa zbiorniki o pojemności 45 tys. m³. Termin realizacji – październik 2020 r. Z kolei uruchomienie w 2023 r. II nitki rurociągu pomorskiego umożliwi pełną separację jakościową ropy i wzmocni bezpieczeństwo systemu logistyki ropy w naszym kraju.
W segmencie paliw zakończył się I etap rozbudowy zbiorników. Do dyspozycji klientów trafiły cztery nowe zbiorniki o łącznej pojemności 128 tys. m³. W drugim etapie, już zaawansowanym, powstanie kolejnych dziewięć zbiorników o pojemności 222 tys. m³. Jego zakończenie planowane jest na 2022 r. Na koniec 2021 roku zaplanowano oddanie do użytku rurociągu paliwowego z Boronowa do Trzebini, który poprawi dostępność paliw dla aglomeracji śląskiej.
Przeczytaj także: Lotos sięgnął po ropę naftową ze złoża Utgard
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.