• Wodór pozyskiwany jest m.in. z odnawialnych źródeł energii
  • Instalacja do produkcji wodoru powstanie w Trzebini
  • Produkcja powinna rozpocząć się w 2021 r.

Wodór to przyjazne środowisku paliwo, po oczyszczeniu może być stosowany w pojazdach elektrycznych. Jako paliwo jest bardziej przyjazny środowisku i gwarantuje stosunkowo duży zasięg pojazdów (około 500 km na jednym zbiorniku). Jego zaletą jest także krótki czas tankowania. Zdaniem ekspertów, w przyszłości, głównie w transporcie publicznym, będzie alternatywą dla paliw kopalnych i baterii litowo-jonowych. Jak wylicza Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pojazdy Zarządu Transportu Metropolitalnego pokonują rocznie ponad 100 mln km.


Stanowi to również olbrzymie wyzwanie dla testowania i wdrażania nowych rozwiązań, które w najbliższej przyszłości mogą zrewolucjonizować motoryzację. Jednym z naszych priorytetów jest redukcja niskiej emisji i wdrażanie proekologicznych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze transportu publicznego. Wodór ma olbrzymi potencjał, dlatego cieszę się, że wspólnie z PKN Orlen będziemy wspierać rozwój tej technologii – mówi Kazimierz Karolczak.

Podjęto już decyzję, że w zakładzie spółki Orlen Południe w Trzebini powstanie instalacja do doczyszczania wodoru. Rozpoczęcie produkcji czystego paliwa wodorowego planowane jest w 2021 r.

Zgodnie z naszą strategią, wpisujemy się w globalny trend rozwoju nowoczesnych, a przy tym ekologicznych technologii. Stawiamy na rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii. Jednym z nich jest produkcja oczyszczonego wodoru. Pojazdy napędzane wodorem są przyszłością motoryzacji. Czysty wodór będzie zyskiwał na znaczeniu, a my chcemy mieć istotny udział w jego produkcji. Współpraca z Metropolią GZM jest naszą odpowiedzią na wyzwania związane z redukcją smogu i poprawą jakości powietrza w Polsce – mówi Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Wodorowe inwestycje Orlen prowadzi także poza granicami Polski. W Niemczech posiada dwa punkty ładowania dla pojazdów zasilanych wodorem, a wkrótce takie instalacje powstaną na terenie Czech, w Pradze, Litwinowie i Brnie.

Rok temu w Tokio, stolicy Japonii, podpisano porozumienie ws. technologii wodorowych. Deklarację parafowali przedstawiciele 30 państw, w tym Polski, a także m.in. Kataru, RPA, Australii czy Nowej Zelandii.

Przeczytaj także: Polska podpisała deklarację wodorową