Polska spółka zamówiła w niemieckiej firmie Selas-Linde dwa regazyfikatory SCV, kluczowe urządzenia dla rozbudowy terminalu. Dzięki nim możliwość wysyłki gazu po regazyfikacji zwiększy się z 5 mld m3 do 7,5 mld m3 rocznie. Transakcja pozwoli na realizację Programu Rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.
Terminal LNG w Świnoujściu. Fot. Adobe Stock / Paweł Gruntowicz
- Nowe regazyfikatory SCV umożliwią zwiększenie wysyłki gazu po regazyfikacji do 7,5 mld m3
- Dodatkowy zbiornika LNG zwiększy pojemność magazynową terminalu o 180 tys. m3
- Powstanie też nowe nabrzeże statkowe i instalacja przeładunkowa gazu sklepowego na cysterny kolejowe
Pierwszym etapem i najważniejszym elementem programu zwiększenie zdolności regazyfikacyjnych o 50 procent. Zawarta umowa pozwoli na zakończenie prac w projekcie SCV na koniec 2021 roku.
Rozbudowa gazoportu w Świnoujściu to obok Baltic Pipe, Korytarza Północ-Południe, interkontektorów i budowy pływającego terminala w porcie gdańskim jeden z najważniejszych projektów inwestycyjnych, realizowanych przez Grupę Gaz-System. Podpisanie umowy na dostawę regazyfikatorów oznacza, że projekt ten wchodzi w fazę wykonawczą – komentuje Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.
Na rozbudowę gazoportu składają się cztery projekty. Pierwszy to właśnie zakup dodatkowej instalacji, która zwiększy nominalną moc regazyfikacyjną terminalu do 7,5 mld m3/r. Drugą jest budowa trzeciego zbiornika LNG (gazu skroplonego), który zwiększy pojemność magazynową o 180 tys. m3 i tym samym poprawi elastyczność pracy instalacji terminalu. Według Polskiego LNG zapewni optymalną zdolność procesową składowania LNG.
Trzecie przedsięwzięcie to budowa instalacji przeładunkowej gazu skroplonego na kolej. Dzięki temu zwiększy się możliwość załadunku surowca na kontenery ISO i cysterny kolejowe, co ma pozwolić pozyskać nowych klientów. W ramach czwartego zadania powstanie dodatkowe nabrzeże statkowe umożliwiające załadunek i rozładunek zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i usługę bunkrowania.
Regazyfikatory SCV (z ang. Submerged Combustion Vaporiser) są to urządzenia, dzięki którym zmienia się stan skupienia gazu ziemnego ze skroplonego (LNG),w lotny, który tłoczony jest do gazociągów, a finalnie trafia do naszych domów i zakładów przemysłowych. Podczas procesu regazyfikacji zwiększa on swoją objętość niemalże sześćsetkrotnie. Obecnie w terminalu LNG jest pięć tego typu urządzeń, cztery funkcjonujące oraz jeden redundantny. Wszystkie dostarczyła firma Selas-Linde.
Przeczytaj także: Jest pierwszy gazociąg, który rozprowadzi gaz z Baltic Pipe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.