Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca. Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A.

Wiercenie otworu głównego i odchodzącego od niego otworu bocznego, posadowionego na skłonie struktury, trwało zgodnie z planem 45 dni. Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi około 350 m.

Strop złoża stwierdzono na głębokości około 2 tys. m pod dnem morza, tak, jak wcześniej zakładano. Odkryte złoże znajduje się około 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.

Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność. Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 r. chcemy produkować 2,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie – podkreślił Woźniak. 

PGNiG Upstream Norway posiada 40% udziałów w koncesji PL838. Koncesja sąsiaduje bezpośrednio z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi wydobycie węglowodorów.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych. Zgodnie ze strategią firmy, w latach 2017-2022 wydobycie gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego osiągnie około 2,5 mld m3 rocznie.

Przeczytaj także: Magazyny PGNiG wypełnione gazem ziemnym w całości