Partnerzy portalu

JSW: koniec przerwy w ścianie kopalni Pniówek

Opublikowano: 06-11-2019 Źródło: JSW

W należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Pniówek po ponad czterech latach przerwy ponownie rozpoczęto wydobycie ze ściany, która eksploatowana jest za pomocą techniki strugowej.


Fot. JSW Fot. JSW

Będąca na etapie rozruchu ściana strugowa ma wybieg początkowy 720 m i długość 200 m. Eksploatacja prowadzona jest w pokładzie o miąższości od 1 do 1,4 m. Planowany docelowy postęp dobowy to 8,2 m – przy wydobyciu węgla na poziomie 3 tys. ton. 

Ściana strugowa w kopalni Pniówek jest prawie w całości zautomatyzowana – w chodniku podścianowym znajduje się pulpit sterowniczy. W skład kompleksu ścianowego wchodzą strug GH9-38/VE, sekcje obudowy zmechanizowanej JZR-11/25 oraz przenośnik ścianowy PF4/932. Głowica strugowa może wykonać nawet 21-centymetrowy skraw węgla z prędkością 1,9 m/sek. W ścianie eksploatowanej w tradycyjny sposób pracuje 12 osób, a w tym wypadku to trzy, cztery; przy czym szybki postęp prac wymaga większej obsady we wnękach ścianowych.

Fot. JSW Fot. JSW

Eksploatowanie ściany PW-1 ma potrwać do połowy marca 2020 r. Po eksploatacji przewidujemy zagospodarowanie kompleksu strugowego jeszcze w czterech ścianach o niskich pokładach – mówi Marek Malcharek, kierownik robót górniczych ds. eksploatacji w KWK Pniówek. 

Kopalnia Pniówek powstawała w latach 19631974. Złoże Pniówek znajduje się na terenie gminy Pawłowice (87,1%) oraz miasta Jastrzębie Zdrój (12,9%).

Przeczytaj także: JSW otworzyła nową kopalnię węgla kamiennego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia