• W płockiej rafinerii pojawi się instalacja visbreakingu
  • Rozwiązanie pozwala zwiększyć efektywność produkcji paliw z ropy naftowej
  • Wartość inwestycji wynosi około 1 mld zł

Projekt o wartości 1 mld zł ma poprawić efektywność przerobu ropy poprzez zwiększenie uzysków produktów o wysokiej marży w całej rafinerii PKN Orlen w Płocku. Proces visbreakingu pozwala na pogłębioną konwersję pozostałości próżniowej z instalacji DRW (destylacji rurowo-wieżowej). W praktyce oznacza to podniesienie o kilka punktów procentowych ilości paliw z baryłki ropy naftowej.

Proces visbreakingu jest technologią sprawdzoną i stosowaną już w Grupie Kapitałowej Orlen w rafineriach w Czechach oraz na Litwie. Instalacje Visbreakingu cechują najniższe nakłady inwestycyjne (CAPEX) spośród wszystkich dostępnych technologii zagospodarowania pozostałości próżniowej.


Jesteśmy globalną marką, która optymalizuje produkcję we wszystkich swoich rafineriach, także poza granicami kraju. Teraz wchodzimy w kolejny, bardzo ważny etap realizacji jednej z kluczowych dla nas inwestycji, jaką jest budowa instalacji visbreakingu w Płocku. Umożliwi ona jeszcze efektywniejszy przerób ropy, a w konsekwencji wpłynie na wzrost zysków i zwiększy ich stabilność – mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Umowę dotyczącą zakupu licencji i projektu bazowego do budowy instalacji visbreakingu, koncern podpisał jeszcze w styczniu 2017 r. Wtedy uruchomienie instalacji planowano na 2020 r.

Przeczytaj także: Miliardy baryłek ropy w Iranie? Mniej niż się spodziewano