Ekogroszek, co dość oczywiste, nie niweluje spalin, które już znajdują się w środowisku. W procesie jego spalania powstaje pewna ilość zanieczyszczeń. Jest to zjawisko całkowicie normalne i trudno byłoby oczekiwać innego efektu. Mimo tego węgiel ekogroszek jest uznawany za paliwo ekologiczne i w zupełności spełnia wymagania stawiane przez uchwały antysmogowe stopniowo wchodzące w życie na terenie poszczególnych województw. Dzieje się tak ze względu na specyficzny proces obróbki, jakiemu poddawany jest groszek węglowy nim będzie można dodać do niego przedrostek „-eko”.

Na czym polega produkcja ekogroszku?

Działania zmierzające do niwelacji szkodliwego smogu, który wziął we władanie wiele miejscowości w Polsce niezależnie od ich wielkości, muszą być ukierunkowane na ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Ponieważ troska środowisko staje się tematem coraz bardziej pilnym zarówno dla rządzących, jak i indywidualnych użytkowników, producenci opału skierowali swe starania na produkcję paliw zgodnych z ekologią. Ekogroszek jest tego najlepszym przykładem. Opał ten powstaje jedynie ze starannie wyselekcjonowanych złóż węgla, charakteryzujących się niską zawartością siarki. W złożach, z których powstaje ekogroszek, jest także mało substancji niepalnych, takich jak kamienie czy popiół. Następnie urobek poddawany jest procesowi dokładnego rozkruszania i przesiewania, co pozwala na uzyskanie ziaren o wielkości 5–25 mm. Później powstały w ten sposób groszek węglowy zostaje dokładnie wypłukany, dzięki czemu eliminuje się osadzony na jego powierzchni i pomiędzy ziarnami miał węglowy. Dopiero wtedy paliwo takie zyskuje nazwę ekogroszku.

Które parametry ekogroszku workowanego wskazują na niską emisję zanieczyszczeń podczas jego spalania?

Smog powstaje w wyniku obecności w atmosferze tlenków siarki oraz tlenków azotu, a także substancji zwanych pyłami zawieszonymi. Dzięki niskiej zawartości siarki skład spalin powstałych w wyniku spalania ekogroszku jest lepszy, niż w wyniku opalania innymi rodzajami paliw. Dodatkowo spalin tych jest mniej. Dzieje się tak ze względu na to, że tanim ekogroszkiem pali się coraz częściej w nowoczesnych kotłach podajnikowych charakteryzujących się niezwykle wysoką sprawnością. Oznacza to, że większa niż wcześniej ilość opału zostaje zamieniona w energię cieplną, a pozostałości, które mogłyby uwolnić się wraz z dymem, jest znacznie mniej. Nie bez wpływu na ekologię jest również to, że ekogroszek jest opałem wysokokalorycznym. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w kontekście troski o środowisko. Ekogroszku zużyjemy bowiem znacznie mniej dla uzyskania tego samego efektu, a to z kolei oznacza, że nie trzeba go aż tyle wydobywać na potrzeby zaspokojenia potrzeb gospodarstw domowych. Wysoka kaloryczność ekogroszku to dzięki temu także oszczędność dla kieszeni poszczególnych użytkowników. Aby jednak zapewnić sobie zgodne ze specyfikacją producenta parametry opału, należy kupować tylko ekogroszek workowany, szerokim łukiem omijając opał sprzedawany luzem, co nie zabezpiecza go przed procesem wietrzenia. W taniopal.pl pakujemy opał wyłącznie w dedykowane do tego celu worki foliowe z systemem mikrowentylacji.

Kupując ekogroszek przyczyniasz się więc do poprawy jakości powietrza w twoim najbliższym otoczeniu. Ma to wpływ nie tylko na twój komfort, ale i na bezpieczeństwo kolejnych pokoleń.