• Terminal LNG w Świnoujściu oddano do użytku w 2015 r. z założeniem przyszłego zwiększenia jego mocy regazyfikacyjnych
  • Po rozbudowie instalacja będzie w stanie zregazyfikować 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie
  • I etap inwestycji ma zostać zrealizowany do końca 2021 r.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum spółek PORR i TGE. Wykonawca zaprojektuje instalację i przeprowadzi montaż regazyfikatorów LNG oraz pomp kriogenicznych. Będą to m.in. dwa dodatkowe urządzenia SCV pozwalające na zwiększenie zdolności regazyfikacji LNG do 7,5 mld m3 rocznie. Te kluczowe urządzenia zakupiono w październiku 2019 r. Dzięki rozbudowie, instalacja będzie w stanie pokryć około 40% krajowego zapotrzebowania na gaz ziemny.


Podpisaliśmy umowę, której realizacja zwiększy o 50% dotychczasowe zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG. Oznacza to, że zawarliśmy wszystkie kontrakty dotyczące pierwszego etapu rozbudowy i wchodzimy w fazę wykonawczą inwestycji. Zgodnie z harmonogramem ten etap planujemy zrealizować do końca 2021 r. – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółek Polskie LNG i Gaz-System.

Rozbudowa instalacji obejmie w I etapie zwiększenie mocy regazyfikacyjnych, a w II etapie budowę trzeciego zbiornika LNG, drugiego nabrzeża i bocznicy kolejowej dla cystern oraz kontenerów. Oddany do użytku w 2015 r. terminal (pierwszy gazowiec wpłynął w grudniu 2015 r.), już na etapie projektu był przygotowany tak, by w razie potrzeby rozbudować go i zwiększyć możliwości regazyfikacji o połowę.

Rozbudowa Terminalu w Świnoujściu jest objęta dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, priorytet VII, działanie 7.1 w ramach projektu pod nazwą: „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Przeczytaj także: Sprowadzamy mniej gazu z Rosji, kupujemy więcej LNG